Ziraat Bankasından İstifa Ettim Başka Bir Kuruma Atanabilir Miyim

Ziraat Bankasından İstifa Ettim Başka Bir Kuruma Atanabilir Miyim?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

ben ziraat bankasında iş kanuna dayalı sözleşmeli olarak işe başladım. 1 yıl 2 ayay calıstıktan sonra usulune uygun bir şekilde istifa ettim. 02.12.2011 tarihinde. özürlülerle ilgili bir sınava girdim ve bir kamu kurumuna yerleştirildim istifamın üzerinden yaklasık 8 ay geçti. atama evraklarında söyle bir ibare var
HERHANGİ BİR KAMU KURUMUNDA ÇALIŞMAKTA İKEN İSTİFA VEYA MÜSTAFİ SAYILDINIZ MI?
buna dayalı olarak iki sorum olucak
1. ziraat bankası kamu kurumu mudur?
2. eger kamu kurumuysa istifa etmem yeni kamu kurumuna atanmamda sorun cıkartır mı?

Cevabımız:

Merhabalar,
Ziraat Bankası 233 sayılı KHK’nın dışına çıkıp her ne kadar anonim şirket,ticaret sicile kaydı yaptırılmış olsa da ve çalışma koşulları,yönetim/denetim organları genel kurur kararlarıyla belirlenmiş olsa da,kamu fonu ve özel kanunlar kullanan kamu kuruluşu olarak değerlendirilmektedir.İkinci sorunuza gelirsek bahsettiğiniz üzere Ziraat Bankası’nda çalışırken 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındaymışınız.Yani kamu işçisi olarak değerlendiriliyorsunuz.Bu bağlamda atanmanızda kanunen bir aksaklığın yaşanacağını düşünmemekteyim.Ancak 657 sayılı kanun kapsamındaki memur olan kişinin tekrar memuriyete dönmek istemesi halinde usulüne uygun istifa etmesi durumunda 6 ay memuriyete dönüş hakları bulunmamaktadır.Siz bu kapsama dahil olmuş olsaydınız bile 6 ay geçtiği için atanmanızda yine kanunen bir sakınca bulunmayacaktı.Bununla ilgili kanun maddesi şu şekildedir:
“Madde 97 – (Değişik madde: 29/11/1984 – KHK 243/17 md.)
Memurlardan mali ve cezai sorumlulukları saklı kalmak üzere;
A) 94 üncü maddenin 2 nci ve 3 üncü fıkrasına uygun olarak memuriyetten çekilenler altı ay geçmeden,
B) Bu Kanuna göre çekilmiş sayılanlar ile 94 üncü maddenin 2 nci fıkrasına uymadan görevlerinden ayrılanlar bir yıl geçmeden,
C) 95 inci maddede yazılı zorunluluklara uymayanlar 3 yıl geçmeden,
D) 96 ncı maddeye aykırı hareket edenler hiçbir surette,
Devlet memurluğuna alınamazlar.
[/hide-this-part]

“Ziraat Bankasından İstifa Ettim Başka Bir Kuruma Atanabilir Miyim?” üzerine 4 düşünce

  1. merhaba özel bir bankada çalışmaktayım.vatandaşı soymamız ve kredi kartı satmamız,bes ve diğer sigorta ürünleri satmamız için psikolojik baskı görmekteyiz.
    Tarafımıza hedef verilmektedir.Satmayınca tehdil edilmeteyiz.
    Hedefler görev olurmu böyle bir hakları varmı.Zor durumdayız.Yrd.rica ederiz.

    Syg.

    1. Siz işinizi yaptıktan sonra işverenin sizi işten çıkartması durumunda kıdem tazminatı ödemesi gerekmektedir.İşveren sizi yetersizlik sebebiyle çıkartır ise işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız işveren bu davada yetersizliğinizi ispatlamak ile yükümlüdür.Yani belirlenen hedef bir görevdir ancak bunu elinizden geldiğince yapılması durumunda işverenin kıdem tazminatsız çıkış verebilmesi söz konusu olmayacaktır.

  2. Ziraat Bankası sözleşmede ne gibi hükümler içeriyor. İstifa durumunda fesih tazminatı ne kadar oluyor? Kpss atamasında yerleştirildikten sonra istifa geçerli oluyor mu? Şimdiden teşekkürler.

    1. Cezai şartın iş sözleşmesinde belirlenmesi gerekmektedir.İşçi dilediği sebepten dolayı işten ayrılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir