Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşçi-İşveren Açısından Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşçi-İşveren Açısından Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?

Son zamanların en çok merak edilen konularından biri olan yeni kıdem tazminatı fonu hakkında çok fazla soru gelmesi ve kamuoyunun aydınlatılması adına tasarı yasalaşıp yürürlüğe girdiği andan itibaren işçi-işveren açısından ne gibi sonuçlar doğuracağını inceledik.Buna göre;

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşçiye Getireceği Olumlu Yönler

1-Kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa,kıdem tazminatına hak kazanmak için işçinin en az 1 yıllık kıdeme sahip olma şartı ortadan kalkacaktır.Buna göre 3-4 ay çalışan işçi bile her ay adına fona para ödenmesinden dolayı kıdem tazminatına hak kazanabilecek.

2-Her işçinin kendi şahsi fon hesabı olacak ve işverenler buraya SGK primi öder gibi para ödeyeceklerdir.Buraya ödenecek olan ücret ise son 5 yıllık ücretinin ortalaması üzerinden fona ödenen para her bir yıl için brüt maaşı dikkate alınarak yapılacaktır.

3-İşveren işçinin primlerini fona ödememiş olsa bile işçi kıdem tazminatını almaya hak kazandığı takdirde kıdem tazminatını alabilir.Çünkü borçlu işveren değil;fon sayılacaktır.

4-Kıdem tazminatı ödemesi fon üzerinden sadece üç halde yapılacaktır.

-İşçinin emekli olması,

-İşçinin ölümü halinde mirasçılarına ödenmesi,

-Fonda 10 yıl üzerinde para birikmesi durumunda

5-Kıdem tazminatı tavan ücreti de fon yasalaşırsa 5540,50 TL olarak değişecektir.

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşçiye Getireceği Olumsuz Yönler

1-İşçiler,eski kıdem tazminatı sisteminde 7 durumda kıdem tazminatı almaya hak kazanırken kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa sadece 3 durumda kıdem tazminatını almaya hak kazanacaktır.

2-İşçinin işten ayrılması durumunda yaşacayacağı işsizlik süresince kıdem tazminatıyla bir süre hayatını eski standartlarında sürdürebilmesine karşın kıdem tazminatı alamayacağı için işsizlik dönemi işçiler için çok daha büyük sıkıntı olacaktır.

3-Eski kıdem tazminatı sistemine göre kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken işçilerin giydirilmiş ücretleri dikkate alınıyordu.Yani işçi yol,yemek,özel sigorta yardımları gibi ek ücretler alıyorsa bunlar hesaplamaya dahil ediliyordu.Fakat yeni kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girerse kıdem tazminatı hesaplamasında sadece işçinin SGK’ya bildirilmiş olan brüt ücreti üzerinden fona para aktarılacaktır.

4-Sigortası maaşından eksik gösterilen işçiler kıdem tazminatı fonundan kıdem tazminatlarını almaya hak kazanırlarsa kıdem tazminatı hesaplaması fona aktarılan para üzerinden yapılacaktır.Yani işverenin elinden aldığı kayıt dışı paralar fon tarafından karşılanmayacaktır.

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşverene Getireceği Olumlu Yönler

1-Kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa kıdem tazminatının ödemesinden işveren sorumlu olmayacağından işverenin yükü azalacaktır.

2-Kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girdiği andan itibaren işveren işçiyi düşünmeden çıkartabilir.Çünkü artık işten çıkarttığı kişiye kıdem tazminatı ödeme zorunluluğu yoktur.Buna göre evlilik,askerlik sebebiyle işten ayrılanlara da kıdem tazminatı ödemesi gerekmez.

3-İşçiler alamadıkları kıdem tazminatları için işverene dava açamaz hale geleceklerdir.Çünkü kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü fonda olacaktır.

4-Kıdem tazminatı yükünün altına girmek istemeyen işverenler artık daha rahat işçi alabileceklerdir.

Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşverene Getireceği Olumsuz Yönler

1-İşçi devrinde büyük bir artış olacaktır.Çünkü işçiler,çalıştığı işten memnun olmasa dahi kıdem tazminatını kaybetmemek için çalışmaya devam etmemektedir.Fakat kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa işçiye zaten kıdem tazminatı ödenmeyeceği için işçinin işe bağlılığı azalacaktır.

2-İşçiler bir işyerinde ne kadar uzun süre çalışırlarsa o kadar fazla kıdem tazminatı alacağının farkındadır.Bu sebeple her işte uzun süreyle çalışmayı hedeflemektedir.Ancak kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girerse böyle bir durumdan bahsetmek mümkün değildir.

3-İşverenin kıdem tazminatı karşılığı olarak ayırdığı para kıdem tazminatı fonuna aktarılacağı için bu parayı işletememektedir.Ancak eski sistemde işveren dilediği gibi kıdem tazminatına ayırdığı parayı kullanabilmektedir.
[/hide-this-part]

“Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun İşçi-İşveren Açısından Olumlu Ve Olumsuz Yönleri Nelerdir?” üzerine 6 düşünce

    1. Yeni kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girmiş olsaydı askerlik sebebiyle işten ayrıldığınızda kıdem tazminatına hak kazanamazdınız.Ancak mevcut kıdem tazminatı sistemi devam ettiği için 1475 sayılı İş Kanunun 14.maddesi gereğince askerlik sebebiyle işten ayrıldığınız takdirde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.Yeni kıdem tazminatı fonunun henüz ne zaman yasalaşacağı netlik kazanmamıştır.

  1. 15 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum. Kanun yürürlüğe girerse eski kazanımlar işverenin beni çıkartması durumunda aynen geçerlimidir konuyu biraz daha açmak gerekirse işveren beni haksız yere işten atarsa kanundan önceki tazminat tutarını alabilir miyim yoksa yeni kanuna göremi durum değerlendirilmesi yapılır yanıtınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim bu arada emekliliğime de 3 yıl var

    1. Bununla ilgili şu an için net bir açıklama bulunmamaktadır.İhtimaller üzerine konuşmak gerekirse yeni kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girdikten sonra işvereninizin yeni kanunundan önceki kıdem tazminatınızı tarafınıza ödeyecektir.Yeni kanundan sonra oluşan kıdem tazminatınızı da fon karşılayacaktır.Diğer bir ihtimal ise eskiden hak etmiş kıdem tazminatının bir bölümü fona aktarılacak işveren ise size kıdem tazminatınızın bir bölümünü ödeyecektir.Geri kalan kısmını da fon size ödeyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir