kıdem tazmınatı

Yeni Kıdem Tazminatı Fonu Tasarısı Hakkında

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Yeni kıdem tazminatı fonu son günlerde en çok tartışılan konuların başında gelmektedir.Ancak çoğu kimse tarafından bu yeni uygulamanın neler getireceği konusunda pek fikri yok.Yeni kıdem tazminatı fonu,mevcut kıdem tazminatı uygulamasının yerine getirilmek istenmektedir.Mevcut uygulamada işçi, 7 durumda kıdem tazminatına hak kazanabilmektedir.Bu 7 hali sıralamak gerekirse;

-Emeklilik gün sayısını tamamlayanlar,

-Evlilik nedeniyle işten ayrılma,

-Askerlik nedeniyle işten ayrılma,

-Emekli olanlar,

-İşveren tarafından haklı neden olmayan fesihlerde,

-İşten haklı neden ile istifalarda,

-İşçinin ölümü durumunda

İşçiler kıdem tazminatına hak kazanabilmektedir.Ancak yeni kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girerse 7 olan bu hallerin sayısı 3’e düşecektir.Yeni kıdem tazminatı fonu ile kıdem tazminatı alınabilecek 3 hal;

-İşçinin ölümü,

-İşçinin emekliliği,

-10 yılını dolduran işçilere kıdem tazminatının bir bölümü,

Hallerinde işçiler kıdem tazminatını almaya hak kazanacaktır.Buna göre yeni kıdem tazminatı fonu ile işveren tarafından fesih edilen hallerde ve işçinin haklı nedenle istifasında, işçiler kıdem tazminatına hak kazanamamaktadır.İşverenler bu fona her ay en az %4 oranında prim ödeyeceklerdir.İşçilerin bu tasarı yasalaşınca kadarki kıdemleri işveren tarafından, daha sonra oluşacak olan kıdemleri ise fon tarafından karşılanacaktır.Mevcut uygulamada kıdem tazminatı hesaplanırken son ücret baz alınmasına karşın;yeni kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa son 1 yıllık veya 5 yıllık ücretin ortalaması alınarak kıdem tazminatı hesaplanacaktır.

[/hide-this-part]

“Yeni Kıdem Tazminatı Fonu Tasarısı Hakkında” üzerine 18 düşünce

 1. kasım 7 de askerim bu konun ne zaman yuruluge gırer tazmınatımı alabılırmıyım askere gıderken bayramdan sonra ıs yerınden cıkısımı alacaktım

 2. Merhaba
  Ben Migros A.Ş. de kadrolu olarak çallışmaktayım.8 Aralık 2013 te 3 yılımı dolduracağım.Nisan 2014 tarihinde evlilik sebebi nedeniylede işten ayrılacağım.Bu tasarı aralık 2013 ten önce çıkarsa yeni tasarıya göre kıdem tazminatı haklarım nasıl olacaktır ve sorun olması durumunda nasıl bir yol izlemeliyim.Bilgi verirseniz çok sevinirim
  saygılarımla,

 3. meraba,
  özel sektörde toplamda 11 senelik çalışma hayatım var, 2 hafta önce devlete atandım onun için 3,5 yıldır çalıştığım iş yerimden kendi rızamla ayrılıyorum, araştırdım bir türlü net birşeye ulaşamadım. toplamda 10 seneyi geçtiğim için tazminat hakkım var mı yok mu? varsa nasıl bir yol izlemem lazım, bilgi verirseniz çok sevinirim.
  saygılarımla,

  1. Yaş hariç diğer emeklilik şartlarını sağlıyorsanız SGK’dan yazı alarak istifa ederseniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.Ancak böyle bir durum söz konusu değilse memuriyete geçmeniz sebebiyle istifa etmeniz halinde kıdem tazminatı alamazsınız.

 4. 2002 yılında özel bir hastanede çalışmaya başladım,2010 yılında işten ayrıldım.yeni kıdem tazminatı yasası yasalaşırsa geriye dönük kıdem tazminatımı alabilecekmiyim.iyi çalışmalar

 5. Merhaba.Ben 1981 yılında göreve başladığım Akbank’tan 1998 yılında istifa ederek başka bir bankada çalışmaya başladım.17 sene ve 3600 işgününü fazlasıyla doldurmama rağmen tazminat almadan ayrıldım.O zamanlar bildiğimiz kendi isteğiyle ayrılan kıdem tazminatı alamaz idi.Yeni yasa ile eskiye dönük hakkım olabilir mi?İyi çalışmalar diliyorum.

  1. Dönemin yasalarıyla işlem yapılmaktadır.Şimdiki kanun ile geçmişe dönük kıdem tazminatı talep edemezsiniz.Zaten kıdem tazminatında zaman aşımı 10 yıldır.Bunu talep edebilecek olsanız dahi kıdem tazminatı hakkınız zaman aşımına uğramıştır.

 6. Gün olarak emekliliği haketmiş olmama rağmen yaş olarak 5 yıl beklemem gerekiyor. Bu durumda yeni tasarıya göre, günüm dolduğu için heran emekliye ayrılabilir miyim ve kıdem tazminatımı ne zaman alabilirim? teşekkürler

  1. Yeni kıdem tazminatı tasarısı henüz yasalaşmadığı için getirdiği yeniliklerden faydalanma imkanınız bulunmamaktadır.Ancak yaş hariç diğer koşulları tamamladığınız takdirde SGK’dan emeklilik yaşını beklemek üzere istifa edip kıdem tazminatı alabilir yazısını aldığınız takdirde işvereninize bu yazıyı vererek aynı gün kıdem tazminatınızı alıp işten ayrılabilirsiniz.

 7. kamu sektorunde 29 yıldır ıscı kadrosunda calısmaktym emeklılıgı hak edıyorum ancak kıdem tazmınatı kanunu yururluge gırınce kıdem tazmınatı hakkım kaybolcakmı emeklı dılekcemı vernce hakkettgm 29 yıllık kıdem tazmınatımn tumunu alabıleckmym ??? emeklı maasımda degısıklık olacakmı ??? kıdem tazmınatmn fona devrı bundan sonrakı calısma yıllarımımı kapsıyacak… tesekur ederım

  1. Kıdem tazminatı fonunun ne zaman yürürlüğe gireceği henüz kesinlik kazanmamaştır.Ancak kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa kıdem tazminatına hak kazanma şartlarından birisi de emekliliktir.Yani eski kıdem tazminatı hakkınız fona devir olsa bile emeklilik sebebiyle işten ayrıldığınız takdirde yine kıdem tazminatınızı almaya hak kazanırsınız.Eskiye dönük haklar şu an için netlik kazanmamaktadır.İlk olasılık işvereninizin size kıdem tazminatınızın tamamını mevcut sistem üzerinden ödeyebilir.Diğer bir seçenek ise belirli bir kısmını mevcut sistem üzerinden öderken geri kalanını fona aktarabilir.Siz de geri kalan kıdem tazminatınızı fon üzerinden alabilirsiniz.

 8. 1 AY ÖNCE EVLENDİM.ŞU AN EŞİMDEN AYRI BAŞKA BİR ŞEHİRDE ÇALIŞIYORUM.TABİ BÖYLE DEVAM ETMEYECEĞİNİ BİLDİĞİMDEN BİR SÜRE DAHA DEVAM EDİP AYRILMAYI DÜŞÜNÜYORUM.YENİ YASA ÇIKTIĞINDA 5.5 YILLIK TAZMİNATIMIN DURUMU NE OLUR?YA DA TAYİN İSTERSEM VE TAYİN TALEBİM GERÇEKLEŞMEZSE BU DURUM İŞÇİNİN HAKLI FESİH YAPMASINA HAK VERİRMİ?

  1. Kıdem tazminatı fonu henüz yürürlüğe girmiş değil.Ne zaman yasalaşacağı da belli değil.Bu sebeple eski kıdem tazminatı sistemi kapsamındasınız.1475 sayılı İş Kanunun 14.maddesine göre eğer kadın işçiyseniz iş sözleşmenizi evlilik tarihinizden itibaren 1 yıl içinde evlilik sebebiyle feshederek kıdem tazminatına hak kazanarak işten ayrılabilirsiniz.Ancak tasarı ani bir kararla yasalaştığı takdirde evlilik sebebiyle iş sözleşmenizi feshederek kıdem tazminatına hak kazanamazsınız.Tayin ile ilgili sorunuza gelince de işveren bu talebinizi kabul etmek zorunda değildir.Artık memurlar bile eş durumundan tayin hakkını kullanamamaktadır.Kaldı ki özel sektörde böyle bir haktan bahsetmek gerçek dışı olur.

 9. Tşk ederim , henüz emekli olmadım ama hak ettim . Kıdem tazminatı tavan ücreti yeni kanun tasarısı ile kaldırılır ise , yani üst sınır olmaz ise bu beni olumlu etkileyecek. Sorum kısaca yeni tasarı da ; Kıdem tazminatı tavan ücreti kısıtlamasının kaldırılması konusunda bir düzenleme var mı . tşk ederim .

  1. Bununla ilgili yeni kıdem tazminatı tasarısında bir yenilik bulunmaktadır.Eğer ki tasarı değişmeden kabul edilir yasalaşırsa tavan ücret 5440,50 TL olarak artacaktır.Ancak dediğim gibi kıdem tazminatı fonunun ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmamaktadır.

 10. merhaba,
  Yeni kanun ile birlikte; yine kıdem tazminatı tavanı uygulaması devam edecek mi. Uygulama ve kimleri etkileyeceği konusunda bir açıklama var mı ? Tşk ederim

  1. Yeni kıdem tazminat fonu tasarısı henüz yasalaşmamıştır.Kıdem tazminatı tavan ücreti bu tasarıyla birlikte artmamıştır.Kıdem tazminatı tavan ücretinin artmasının sebebi 2012 yılında uygulanacak olan memur maaşları ile taban aylık katsayıların belirlenmesidir.Bu düzenleme ile birlikte kıdem tazminatı tavan ücretleri de geriye dönük artmıştır.Bu yeniliğe göre 2012 yılının ilk yarısı için yani Temmuz ayına kadar olan ki süre için kıdem tazminatı tutarı 2917,27 TL iken; ikinci yarsı için yani Temmuz-Aralık arasındaki süre için kıdem tazminatı tavan ücreti 3033,98 TL olarak değiştirilmiştir.Bu uygulama ile birlikte kıdem tazminatınız eski tavan ücret üzerinden hesaplanmış ise ve daha sonradan bu düzenleme çıktığı için kıdem tazminatınız eksik ödendiyse aradaki farkı işvereninizden talep edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir