Uzmanımıza Danışın

Uzmanımız Gökay Önol’a istediğiniz konuyla ilgili danışabilirsiniz.

Lütfen E-Mail adreslerinizin doğruluğunu kontrol ediniz.Aksi halde sorunuz yanıtlandığında sizlere geri dönüş yapılamamaktadır.

Sorularınızı daha hızlı cevaplamamız için lütfen Facebook grubumuzu beğenin.

http://www.facebook.com/ishukukum

 

 

“Uzmanımıza Danışın” üzerine 138 düşünce

 1. 6gunr raporaldım 1gununparasınıyatırmışlar birgununparasınınasılyatıyor yatan 23.33 tl boylebirşeyolurmu

 2. Merhaba,taşeron bir firmada çalışıyorum.ancak 31.12.2013 tarihinde sözleşme sürem biticek. 37 haftalık hamileyim,doğum öncesi 8 haftalık iznimin 3 haftasını kullanıcağım.doğum öncesi kullanmadığım izinlerimi 01.01.2014 tarihinde tekrar başka bir taşeron firmada işe başlarsam kullanabilirmiyim?

 3. Süt izni olan kişi işyeri ile anlaşmalı işten çıkarılabirmi tazminat alabilmek için , işveren için bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler

 4. iyi akşamlar avukat bey
  Ben düzcede özel bir kurumda beş yıldır fizyoterapisttim.
  Benim durumum karışık.23.09.2013 tarihinde belirsiz süreli ( beş yıllık) sözleşmemi imzalamadan önce zam istedim. vermediler ben de bu durumda imzalamayacağımı söyledim. 25.09.2013 tarihinde bana işten çıkarıldığımı tazminatımı alacağımı söylediler. Fakat ben düşüneceğimi pazartesiye kadar dinlenmek istediğimi söyledim. Kabul ettiler!!!!!
  Pazartesi günü ayrılacağımı fakat maaşımın gerçekte olan miktarı üzerinden tazminatlarımı istedim. ( devlete gösterdikleri fakat verdikleri aynı değildi) kabul etmediler ve beni üç gün sebepsiz gelmediğimi belirterek işten attıklarını söylediler.
  olayın başlangıcı 25.09.2013 çarşamba günü .. Yani perşembe cuma cumartesi( cumartesi benim iş günüm değildi) ve pazartesi bugün ihbarname mi çektim.
  Çok çaresizim Allah rızası için cevap verin !!!!

 5. eşim 38 yaşında yeni işe başladı ssk geçmişde girişi yok ilk deva ssk sı olacak eşim bir aylık hamile doğumadoğru doğum izni olurmu olursa maaş alma olayı nasıl oluyor acıklarsanız sevinirim şimdiden teşekür ederim

 6. Merhaba
  15/10/2013 tarihinde 15 hizmet yılımı dolruruyorum ve işten ayrılmayı düşünüyorum.Fakat 15 Ekim bayramın 1.gününe denk gelmekte.Bu tarihten önce sgk tarafından gerekli evraklar tarafıma verilir mi?yoksa 15 ekim tarihinde sonramı sürecin başlaması gerekiyor.

 7. öncelikle iyi günler GÖKAY BEY.anlatcan konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.ayda toplam 336 saat çalışıyorum aldığım ücret asgari artı100 tl yüz tlde bodroda gözükmüyo.22,06,2009 tarihinden beri aynı şekild çalışıyorum 2 yıldır yıllık izin yok çalışma sistemimiz 24 çalış 24 yat.toplamda 2 kişiyiz zaten.gelelim sorularıma 2012 7. ayda girdi çıktı yapılmış şuan bana sözleşme getiediler işe giriş tarihim 2012 7. ay yazıyo imzalamadım imzalasam sıkıntı olurmu.o girdi çıktıda haklarım kaybolmuşmudur hiç bi imza atmadım gidi çıktı yapan şirket aynı gözüküyo ama sicil no değişmiş iş yerinin.bu haklarımın kaybolmasına sebeb olurmu.yardımcı olursanız sevinirim.

 8. mrb sayın gökay bey ben yedi yıldır aynı iş yerinde çalışmaktayım ama her yılın sonunda ssk dan giriş çıkış yapılıyor birbuçuk yıldır denetlemelerin fazlalaşmasından dolayı giriş çıkış işlemi yapamıyorlar ama yıllık izinlerimizi sahte evraklarla kullanmışız gibi kağıt imzalatıyorlar buna ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim birde işi bırakmış olsam ne gibi haklarım alacaklarım olur. teşekkürler.

 9. Gökay bey merhaba;

  merhaba;

  öncelikle vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  2006 yılında işbaşı yaptım.08/2009 yılında yönetici kadrosuna alındıktan bu yana iş yerimdeki fazla çalışmalarıma dair mesai ücreti almıyorum.

  bu durumdan sebeple ihtarname çekerek sözleşmemi fesih etmeyi düşünüyorum.fakat kıdem tazminatım sonuçlanana kadar maddi sıkıntı çekeceğim için kıdem tazminatımın yanında işsizlik maaşıda alabilirmiyim ve nasıl bir ihtarname göndermeliyim.

  saygılarımla yardım ve desteğinizi rica ederim.

 10. Gökay Bey Merhaba,

  1,5 yıldır çalıştığım firmamdan 3 günönce istifa ettim. içerde kalan 2 aylık primim 4 iş günü yıllık iznim bulunmaktadır. Şirkette 4 haftalık ihbar sürem olduğu için yıllık izin süremi düşülmesini ve 2 aylık ücret bedelini ihbar süremden düşülmesinden talep ettim. primimi vermiceklerini ve 4 hafta çalışmak zorunda olduğumu söyleyip anlaşmıyorlar. Bu konuda nasıl bir yol izleyebilirim. İstifa ettiğim için günlük iş arama sürem bulunuyor mu ? bu konuyla ilgili yardımlarınızı rica ederim.

  saygılarımla,

 11. İyi günler

  8 yıldır özel sektörde çalışıyorum günlük ortalama 14 saat çalışıyorum, istifa ettiğimiz zaman fazla mesaileri alabilirmiyiz alırsak nasıl ispatlarız..

  Saygılarımla
  İyi günler

 12. 9 yıldır bir fabrikada çalışıyorum işveren maaşımı düşürmek istiyor işten ayrılıp tazminatımı alabilirmiyim teşekürler

 13. Çalıştığım kurumun ozellesmesinden dolayı 4 c ye gecmek İcin noter kanalıyla dilekçe yazdım noter birgun sonra yazımı kuruma vermiş ondan birgun sonrada is akdimi feshetmek İcin kendi isteğimle ayrılıyorum ibaresi koymuştur. Bu durumda ihbar tazminatına hak kazanıyor muyum. Kendi
  İstegimle ibaresi yazdığı İcin işsizlik sigortası ile is kaybi tazminatını almam İcin bi sorun oluşturur mu? Şimdiden teşekkür ederim

 14. 13,07,2001 den beri aynı işyerinde çalışıyorum.1200tl maaş alıynorum maasi bankadan askeri ücret+Agi alıyorum kalanı elden zarfla alıyorum.haftada 1 gün haftatatili yıllık izin sadece2 yıldır 7 gùn kullandım ama geçen yıl 21 gün olarak imza attırdı patron. 07.03.2013te bugüne kadar bütün izinlerimi kullndım diye hazı dilek çe imzalattİ patron işinize gelirse dedi mecbur imzaladık bütün personel imzaladık ama canım çok sıkıldı haklarım nedir ne yapmalıyım

 15. iyi çalışmalar ben özl güvenlik işi yapıyorum 31mayıs2013 e kadar 44 ay çalışmam var şirket tebligat gönderdi 3 gün içine uğrayın diye uğradık tazminatınızı hesaplayıp bizsizi ararız dediler ve şimdide aynı işyerinde başka güvenlik şirketinde 1haziranda işbaşı yaptığım için ödeme yapmıyor ben balıkesirde ikamet ediyorum şirket bursada bana burada iş göstermiyordu bende yeni şirkette işe başladım tazminatımı nasıl alırım

 16. 8 aydan beri bir işyerinde calışıyorum işten cıkarılmam durumunda tazminatımı alabilirbiyim birde maaşımı asgeri ücretten gösreliyo ama üstünde alıyorum bu konuda nasıl hakkımı allırım

 17. merhaba, 63 yaşında 5 çocuk sahibi ve 170 gün sigortası olan bir bayan ne zaman ve hangi şartları yerine getirerek emekli olabilir. teşekkürler.

 18. merhaba ben istifa dilekçemi verdim ihbar süremi dolduruyorum bu esnada sağlık problemim çıktı belimden doktor bana 2 gün istirahat raporu verdi bu istirahat ihbar süresinden sayılırmı teşekkür ederim.isa

 19. Merhaba;

  Kıdem tazminatı için 15yıl / 3600 gün prim ödeme şartından bahsediliyor.
  Sigorta giriş tarihim 15.03.2003, prim ödeme gün sayım 3516
  Acaba 2001 ve 2002 yılındaki askerlik emekli sandığı girişimi de dahil ederek SGK dan kıdem tazminatı yazısı alabilir miyim? Bilgilendirebilir iseniz çok sevinirim..

 20. lisans mezunları özel sektörde vardiyalı olarak çalıştırılabilirmi?iş kanununda bununla ilgili bir düzenleme varmı?

 21. slm ben özel güvenlik olarak belediyede 3 yıl özel güvenlik olarak görev yaptım haziran ayında 2012 memuriyeti kazandım memuriyete başlamak için işi bırakmam gerekiyodu ve o psikolojiyle işyerine dilekçemi verdim dilekçede…
  memuriyeti kazanmam sebebiyle işi bırakıyorum alacagım yoktur diyerekten dilekçemi verdim …,
  şu an ben geçmişin tazminatını alabilirmiyim cvp verirseniz teşekkür ederim …

  1. Memuriyete geçiş nedeniyle kıdem tazminatı alamazsınız.Aynı kurumda işçilikten memuriyete geçtiyseniz sözleşme sona ermez.Statü değişir.Kıdem tazminatı doğmaz.

 22. 28/02/2011 yılında sgk 4A olarak 7824 gün 174.948.95 tl primle ve emekli oldum,ancak emsallerimden düşük maaş almaktayım.örnek 7000 gün 152000 tl primle emekli olan arkadaşıma 1500 tl maaş alıyorken ben 1280 tl maaş almaktayım.İzlemem gereken prosedür nedir ,cevaplarsanız sevinirim.SAYGILARIMLA.

 23. çok başarılı bir hocamızdır.çok teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için…

 24. Fazla süreli çalıştığımız halde günde 3 saatten fazla hafta sonunda 8 saatten fazla calismaktayim.bu fazla çalışmaları ücret olarak almıyoruz izin istesekde 2 ay içinde kullandirmiyorlar. kendime yeni bir iş buldum. Beni uygunsuz çalıştıklarını ifade eden bir istifa dilekçesi yazarsam benden 56 gün ihbar süresini Isterler.mi?ya da nasıl bir istifa dilekçesi yazarsam 56 gün ihbar süresini istemezler. Bu 56 gün beni ciddi engelleyen bir konu. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Fazla mesaileriniz ödenmiyorsa iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilirsiniz ve ihbar süresinde çalışmanıza gerek yoktur.

 25. 01.05.2010 işbaşı yapmış oldugum TGS (havaalanı yer hizmetlerinde ) çalışmaya başladım aynı sene içinde geçirmiş olduğum iş kazası nedeni ile bel fıtığı oluştu ve süreç o zamandan sonra sıkıntılar içinde sürmeye devam etti devlet hastanesinin vermiş olduğu raporlara savunma yazmak zorunda kaldım ve en sonunda 18.04.2013 de iş akdimi fesettiler tazminatımı ödeyip işten çıkardılar .
  benim asıl sıkıntım işe başlarken devlet hastanesinden almış olduğum tamamen sağlam raporu kaale alınmadan bu işçiyi biz bu duruma getirdik ve düzelmesi için imkan tanımamaları hem iş açısından hemde sağlık desteği alamamam kapının önüne koyulmam sakatlayıp tamamen sıkıntıya soktu beni şirkete nasıl dava açarım iş kazaları nedeni ile bana yardımcı olabilirmisiniz saygılarımla.

 26. syn gökay bey ben özel sektörde çalışıyorum .işveren sigortamızı aldığımız maaştan yatırmıyor .işveren tarafından işten çıkarıldığı zaman gerıye dönük 5 senelik sigorta farklarını almaya kanunen hakkımız varmı? teşekkürler .

 27. 19 ay çalıştığım işyerimden evlilik nedeniyle ayrılacağım yanlız evliliğimin 1 sene olmasına 1 ay kalsa kıdem tazminatı alabilirmiyim yani evliliğim süresi 11 ay olsa

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir