Ücretli Doğum İzni 6 Ay Yasasından Yararlanabiliyor Muyum

Ücretli Doğum İzni 6 Ay Yasasından Yararlanabiliyor Muyum?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhabalar gökay bey ben yaklaşık 20 eylül de doğum yapacağım.benim merak ettiğim son çıkan ücretli doğum izni 6 ay yasasından yararlanabiliyor muyum?teşekkürler(Kader G.)

Cevabımız:

Kader Hanım,
Henüz böyle bir bu tasarı yasalaşmamıştır.Ne zaman yasalaşacağı da belli değildir.Mevcut sistemde doğum yapan kadın işçinin doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere 16 haftalık ücretli izin hakkı bulunmaktadır.Bunun yanı sıra bu izinlerin bitiminden sonra kadın işçinin talebi doğrultusunda işveren 6 aylık ücretsiz izin verebilmektedir.Ancak bu 6 aylık izin ücretsiz izindir.İşverenin bu sürelerde kadın işçiye ücret ödemesi söz konusu değildir.

[/hide-this-part]

“Ücretli Doğum İzni 6 Ay Yasasından Yararlanabiliyor Muyum?” üzerine 134 düşünce

 1. 10 haziran 2013 te ikiz doğum yaptım. 10 haziran izine başladım erken doğum oldu.16 ekim 2013 te ücretli izinim bitiyor. bu yasadan bende yararlanma şansım olacak mı

 2. merhaba ben su an 28 haftalık hamıleyım bu yasadan yararlanabılmem ıcın yasanın ne zamana kadar onaylanması/cıkması gerek?

 3. su an doğum iznindeyim eylül 19 da 4 aylık doğum iznim doluyor.ekim ayında 6 aylık yasa çıkarsa ben yararlanamayacakmıyım?

 4. mrb hocam ;

  dogum izni süresindeyken doğum izni süresi 6 aya çıkarılırsa yararlanablir miyim bu yasadan…

 5. mrb. ben bi üniversitede şirket elemanı olarak çalışıyorum. bu 6 aylık yasadan şirket elemanı olarak yararlanabilirmiyim? doğumuma 1 ay kaldı. doğumumdan sonra bu durum yasalaşırsa 6 ay olursa bende bundan faydalanabilirmiyim? şimdiden teşekkür ederim.

 6. iyi günler ben şu an 33 haftalık gebeyim doğum iznine ayrılmadım çalışabilir raporu u aldım eğer bu yeni yasa (6 aylık) yasa çıkarsa bu yasadan yararlanabilecekmiyim şimdiden teşekkürler

 7. ben şuan dogum iznindeyim iznim bu ayın 8 de son buluyo 6 ay olarak kararlaştırılan dogum izninden yararlana biliyormuyum

 8. Gökay bey ben şuan 6 aylık ücretsiz izindeyim bu yasa ile gelen esnek çalışma ve süt izninden bende yararlanabilir miyim.

 9. Doğum iznim bitti şuan normal rapor hakkımı kullanıyorum oda bitmek üzere 2013 mart ayında doğum yaptım bu yasadan yararlanabiliyormuyum lütfen cevaplarmısınız.

 10. Merhaba dogumuma 1.5 ay kaldi bu surede yasa cikmaz ve yasa ciktiginda izinde olursam bu yasadan faydalanabilir miyim

 11. Merhaba,

  Özel sektörde bir bankada çalışıyorum.Temmuz ayında doğum yapacağım.Eğer o zamana kadar 6 aylık ücretli izin yasalaşırsa,6 ay ücretli , 3 ay ücretsiz izin kullanabilecek miyim.doğum izninden sonra süt izinlerini birleştirme hakkım olacak mı? doğum iznimin hemen arkasından yıllık iznimi kullanmaya yasal olarak hakkım var mı?

  Teşekkürler

  1. Evet kullanabilirsiniz.Süt izinlerini birleştiremezsiniz.Doğum izninde geçen süreler yıllık izin hesaplama bakımdan dikkate alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir