Üç Kez Savunması Alınan İşçi Kıdem Tazminatsız İşten Çıkartılabilir Mi

Üç Kez Savunması Alınan İşçi Kıdem Tazminatsız İşten Çıkartılabilir Mi?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba, ilaç deposunda iki yılı aşkın süredir çalışıyorum. yeni bir kanunun onaylanması sonucu işçinin üç (3) savunma yapması sonucu işveren tazminatsız işten çıkartma hakkına sahipmiş.. daha açık anlatmam gerekirse üzerime zimmetli aracın değişmesi gerekn parçalar vardı. bunları sanayi de bünyemizde ki tamircinin anlaştığı ustaya götürerek teyit ettim. çalıştığım şubede benden savunmamı istedi bende kendimi savundum. iki gün önce de aracın jantını kaldırıma çarptım ama kasıtlı olarak değil neticesinde bir savunma daha istediler bende tekrar yazdım. bugün depo amirimden duyduğum bir cümle karşısında şok oldum. 3. savunmanda kıdem tazminatsız işten çıkartılacaksın dikkatli ol dedi. ben şaka yapıyor sandım ama diğer arkadaşlarım da aynı şeyi söyleyince terettüd ettim ve sizden bu konu hakkında net ve aydınlatıcı bir cevap rica ediyorum teşekkürlerimi sunarım.(Ömer Ç.)

Cevabımız:

Ömer Bey,
İş yeri uygulamaları/yönetmelikleri ve disiplin yönetmeliklerine işçilerin uyması esastır.İş yerindeki düzeni,disiplini sağlamak adına uyarı,kınama verme ve en sonunda işten çıkartılma gibi yaptırımlar uygulanmaktadır.Bu sebeple disiplin yönetmeliğine aykırı davranan işçi yazılı ihtarlara rağmen aynı davranışı sürdürmesi halinde işten haklı sebeple kıdem tazminatsız olarak çıkartılabilmektedir.Eğer ki işçi, iş güvencesi kapsamında ise yani 6 aydan fazla kıdemi bulunması ve iş yerinde 30’dan fazla işçi çalışması halinde ise iş sözleşmesi sona erdikten sonra 1 ay içerisinde işe iade davası açabilir.Bu davada mahkeme işverenin yapmış olduğu feshin haklı sebebe dayanıp dayanmadığını inceler ve ona göre hüküm verir.Size önerim eğer ki böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız işe iade davası açmanın şartlarını sağladığınız takdirde işe iade davası açmanız yönündedir.
[/hide-this-part]

“Üç Kez Savunması Alınan İşçi Kıdem Tazminatsız İşten Çıkartılabilir Mi?” üzerine 15 düşünce

 1. merhabalar gokay bey.ben kamuda calisan bir sozlesmeli personelim.aradataseron firma yok direk kuruma agli olarak calisiyorum.size birkac sorum alacakti.kurumda 2 yil 2 aydir calisiyorum ve bu sure zarfi icersinde mesaim hep sabit oldu.mesai saatlaerim 14:00/22:00Haftalik iznim ise pazatesi gunleri.ismin niteligi ise sosyal tesiste servis personeliyim.esim bankada calistindan dolayi sabah gidip aksam evde oluyor ve izinleri hafta sonlari.1,5 yillik evliyim esimle oturup ne sohbet edebiliyoruz veya bir yere ziyarete gidebiliyoruz.benimle ayni statu de olan diger arkadasim sabah gelip aksam cikiyor ve hafta sonlari izin yapiyor.bu durumu amirlerimle gorustugumde bize siz bu mesai saatleri icin ise alindiniz diyorlar.ayrica ise girerken servislerden fayfalanma sansimizin olmadigi,bu yuzden yol ucreti odenecegi soylendi ama maalesef bu sure zarfi icersinde hicbir odeme yapilmadi ve yapimiyorda.personel rasinda bu esitsizligi gidermek ve magduriyetimizi belirtmek icin naail bir yol izlemeliyim.ayrica kendi meslegim disinda farkli isler bile yaptiriyorlar ,isimle alakasi olmayan konularda bile sorumlu tutup her turlu hakareti isiyorum.ayrica sbebi benim olmayan islerden bile birkac kez savunmami aldilar.bo kolardq yardiminizi istiyorum.simdiden tesekkurler iyi calismalar.

 2. merhaba

  tekstilde makinacı olarak calısan biriyim hata oldu ve bundan dolayı şirkete yeni gelen avukat birini gönderdi ve savunmamı yazmamı söylediler bu ne dedım bısey degıl formaliteden falan bi gecerliliği yok işte görsünler deyip imza attırdılar . dikkatsizlikten hata olustu falan yazıyordu dosyana koycaz durcak dediler .

  bilgi verirmisiniz.

 3. iş veren bana bir anda 3 savunma verdi beni tazminatsız olarak çıkarmak istiyorlarmış bu şekilde söyleniliyor beni tazminatsız çıkarma hakları oluyormu.çıkarsalarda mahkeme yoluyla alabilirmiyim nereye baş vurmam gerekli

 4. bir avm de giyim reyonunda satış elemanı olarak 3 yıldır çalışmaktayım. bu gün bayramın 2. günü ve mürümüz beni çağırıp cafe bölümüne gidip boş bardak tabak toplamamı istedi bende bunu yapamayacağımı benim görevimim olmadığını ve bana kişilik olarak uymadığını söyeledim bu konuda savunam alınacak ne yapmalıyım acil cevap lazım.

 5. ben 4 yıldır miğros a.ş kasiyer olarak çalışmakdağım.12.07.2013 tarihinde bir müşterim tuvalet kağıdı ve bir kaç ürün daha alarak kasama geldi tuvaley kağıdını geçirdiğim de müşteri fiyatını sodu bende söyledim müşterim ürünü pahalı bulduğunu söyleyerek iade etmemi söyledi bende iade yaptım ürünü arkamdaki boş bulunan kasama koydum ve müşteriye fişini verdim müşteri iade edilen ürünü de alarak gitti 2 sonra müşteri tekrar mağazaya gelerek mağaza şefine ben tuvalet kağıdını iade edilen ürünün parasını almadığını söylemekdedir kameralar dan izlenince müşteriye para üzari verilişim gözüküyor fişiyle ama iade edilen ürününde müşterinin alıp gödürmesi kameralardan görünüyor mağaza şefim ürüne sahip çıkmadığım için beni disiplin kuruluna şikayet ediyor. disiplin kuruluda iş hakkıma fes kararı veriyor tazminatsız işmahkemesine gitsem tazminatımı alabirmiyim ne yapmama gerekiyor yarrdımcı olursanız sevinirim….

 6. merhaba ben gectıgımız gunlerde lavoba ıhtıcı ıcın gıdderken hse sorumlusu bana baretını neden katmıyosun diye sordu bende lavaboya gıdıyorum dedım ama ben ve dıgger foklıft opr arkadaslar takmıyoruz orda ufak bı tartısma yasandı benden savunma aldılar ıkıncı savunmamda cay saatınde bıtartısma sonucu fiili olarak kavga oldu bana 3 kısı saldırdı bende kendımı korudum sonrasında bana 3cu ıhtardandan sonra tazmınatsız ıhtarsız ,işten cıkartılacansın dedıler ne kadar dogru yada yanlıs bılmıyorum bana yardımcı olursanız sevınırım sımdıden tesekkur ederım

 7. merhaba
  ben 19 aydır bir kargo firmasında çalışıyorum.1,buçuk senedir.
  iş yerine sonradan gelen bir bayan yüzünden patronlarımızın bütün tavırları değişti.
  kadın bir yönetici gibi davranmıyor.eski çalışanlarımızdan bir kızı aldı sürekli haksızlık ayrımcılık yapıyor.önceden böyle değildi herkes işini yapıyordu. neyse mesaiye kalmamız istendi ve ben kalmadım bugün savunma istediler ilk defa yazdım verdim bu savunmaları yazdığım zaman işten çıkartıldığımda tazminat alamazmıyım? yada istedikleri zaman savunma yazmayayımmı ?

 8. Merhaba,Ben 3 yıldır bir iş yerinde üretim planlama mühendisi olarak çalışıyorum.Ben işleri planladığım tarihte her zaman yetiştiriyorum.Fakat müdürümüz olmadık tarihlere çekiyor işi.Normalde bitmesi gerekenden 9 10 gün önceye çekiyor.Dolayısıyla işi yetiştirmek için gece mesaisine kalıyorum.özel sektörde fix beyaz yaka mesai almaz kavramı.sabah 8 aksam 10 çalışıyoruz.Bide işçileri evlerine ben bırakıyorum benım evıme gıtmem 23.30 u buluyor.sabah yine aynı saatte iş başı tabiki.Sürekli bir aşağılama vs.olmadık şeyler bağırma,baskı laf sokmaya çalışmalar filan.İşçi bir malzeme bırakmaya gidiyor,odaya gelip işçiler nerde diye bile bağırabiliyor.Halbu ki ben usta başı değilim alakasız şeyler yani.İşçilere benim hakkımda aa yine mi beceremedi falan filan gibi söylemlerde bulunuyor.Artık bunaldım.zaten amacı beni göndermek.Resmen istifaya zorluyor.ve kullanmadığım bi dünya izinim var.İstifa etsem bu izinlerin parasını alabılır mıyım?Hakkım da bir tutanak yok.Resmen mobbing uyguluyor.Sizce ne yapmalıyım.İstifa etmek istiyorum ama nasıl bir yol izlemelıyım???

  1. Mobbing alanında deneyimli bir avukata danışarak hak kaybı yaşamamanız için en sağlıklı yol olacaktır.Çünkü mobbing ispatı güç bir kavramdır.İstifa ettiğiniz takdirde de kullanılmayan izinlerin parasını alırsınız.

 9. Merhaba. Ben 2 yıl 3 aydır Bir işyerinde Çalışıyorum . 1 Aydır ustabaşı ile tartıştıgım için işten cıkarmak için herşeyi yapıyor. Benim İşim olmayan işler yüzünden tutanak sonrada 2 tane ihtar Geldi Ama imzaladım çünkü cıkarsınlar mahkemede hakkımı arayim diye çünkü benim olmayan bir iş için ihtar geldi bana şimdi 3. ihtarı hazırlıyorlar yıldırma politikası güttüler 9 hafta gece çalıştım ama pes etmedim . 3. ihtar içinde beni tehdit etti tutanagı geldi birtanede şahit buldu. ama o şahit istemedi şahitlik felan tehditle zorla imzayı attırdılar ben cevap yazmadım tutanagı ama yazacagım çünkü işimi mahkemede çözecegim peki böyle olaylarda 3. ihtarı imzalamalımıyım veya ne yapmalıyım Şimdiden tesekkür ederim

  1. İşveren sizi istifaya zorluyor ise bir avukata danışarak iş sözleşmenizi haklı sebeple feshedebilirsiniz.

 10. gökay bey merhaba,10aylık banka personeliyim.4.ayımdaki ihmalim neticesinde 6.ayımda teftiş edildim disiplin komitesine dosyam gönderildi.1,5ay çalışmam durduruldu istifam istendi yıldırma politikaları uygulandı fakat maaşım ödendi.8.ayımda çalışmaya devam ettim fakat savunmam istendi.10.ayımda çalışmaya devam ederken disiplin komıtesının cevabı iş akdi fesih geldi.ihmalimde bankayı veya musterıyı maddi zarara ugratıcı birşey yok farklı müşterinin imzalı formuyla diğer bir müşteriye işlem yapıldı formları karısmıstı.imzalar tutmadıgı ıcın musterı sıkayetı doğdu.fakat bankaya dava acılmadı kısının memnunıyetı saglandı ama bankam evrakta sahtecılık olarak degerlendırıp ıs akdı fesıh kararı aldı.işe iade davası açarsam bana faydası olurmu?

  1. İş sözleşmesinin fesih tarihinden itibaren 1 ay geçmediyse işe iade davası açmanızı tavsiye ederim.Yapılan feshin haklı nedene dayanıp dayanmadığını iş mahkemesi irdeleyecektir.

 11. bir kurumda 8 yıldır çalışıyorum son bir ay içinde eften püpten nedenlere iki kere savunmam istendi. 3 ‘üncünün de geleceğinden eminim. adamlara kafayı bana takmış durumdalar. göndermeden rahat etmeyecekler. birde tazminatsız göndermeye calışıyorlar. son iki yıldır yazılı bir açıklama yapmadan görev yerimi sürekli değiştiriyorlar. yuksek lisans mezunu olmama ragmen tahsilimle alakası olmayan onur kırıcı görevlerde çalıştırıyorlar. son 6 yıldır da özel hayatıma müdahelede bulunuyorlar. görüş olarak sofiler. ben onlara için fazla modern kalıyorum. tam olarak nasıl bir yol izlemem lazım. bir iş bulana kadar burda çalışmaya mecburum. ne gibi tavsiyeleriniz olur… bilgileriniz için şimdiden teşekkürler…

  1. İşçinin durduk yere savunmasının alınması,işçinin yeterliliğinin altında alt düzeylerde iş verilmesi mobbing olarak değerlendirileceğini ve bu durumda işçinin haklı nedenle iş sözleşmesini derhal feshedebilmektedir.Bir avukat eşliğinde hareket etmeniz sağlıklı olacaktır.İş sözleşmenizi noter aracılığıyla ve istifa nedenlerinizi açıkça belirtmeniz gerekmektedir.Ayrıca olayın mahkemeye taşınması halinde iş arkadaşlarınızın tanıklıkları büyük önem arz edecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir