Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız »

Sorunuz:

merhaba ben turizm de 6 yıldır animasyon şirketinde sezonluk çalışıyorum.benim kıdem tazminat hakkım var mıdır? varsa nasıl alabilirim? beni bu konuda aydınlatır mısınız?(Nihat D.)

Cevabımız:

Merhabalar,
Kıdem tazminatı hakkınız bulunmaktadır.Kıdem tazminatı hesaplamanız çalışmış olduğunuz günler üzerinden hesaplanmaktadır.Yani 1 yılda 5 ay çalışıyorsanız 6 yılda 30 aylık kıdeminiz bulunmaktadır.Kıdem tazminatına hak kazanabilmeniz için işvereninizin sizi çalıştırmaması gerekmektedir.İşveren çağırdığı halde siz çalışmazsanız bu durum istifa olarak değerlendirilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanamazsınız.Ayrıca iş kanunun 24.maddesinde belirtilen hallerde yapacağınız istifalar da tarafınıza kıdem tazminatı hakkı tanımaktadır.Ödenmemesi halinde işvereninize noterden ihtarname çekiniz ve iş mahkemesine dava ediniz.