Turizmde Çalışan Sezonluk İşçinin Kıdem Tazminatı

Turizmde Çalışan Sezonluk İşçinin Kıdem Tazminatı

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba ben turizm de 6 yıldır animasyon şirketinde sezonluk çalışıyorum.benim kıdem tazminat hakkım var mıdır? varsa nasıl alabilirim? beni bu konuda aydınlatır mısınız?(Nihat D.)

Cevabımız:

Merhabalar,
Kıdem tazminatı hakkınız bulunmaktadır.Kıdem tazminatı hesaplamanız çalışmış olduğunuz günler üzerinden hesaplanmaktadır.Yani 1 yılda 5 ay çalışıyorsanız 6 yılda 30 aylık kıdeminiz bulunmaktadır.Kıdem tazminatına hak kazanabilmeniz için işvereninizin sizi çalıştırmaması gerekmektedir.İşveren çağırdığı halde siz çalışmazsanız bu durum istifa olarak değerlendirilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanamazsınız.Ayrıca iş kanunun 24.maddesinde belirtilen hallerde yapacağınız istifalar da tarafınıza kıdem tazminatı hakkı tanımaktadır.Ödenmemesi halinde işvereninize noterden ihtarname çekiniz ve iş mahkemesine dava ediniz.
[/hide-this-part]

“Turizmde Çalışan Sezonluk İşçinin Kıdem Tazminatı” üzerine 5 düşünce

  1. Sezonluk otelde çalışiyorum.5 sezondur çalişiyorum.kışın askiya alinıyoruz.kıdem tazminatim brüt maaştan mi yoksa net maaş üzerinden mi hesaplanacaktir?ihbar tazminatim ne kadar olacaktir?2 haftalik veya daha fazla?

  2. Merhaba. 2009dan beri ayni isyerinde sezonluk olarak calisiyorum.isten ayrilmak istiyorum.tazminat, fazla mesai,kullanmadigim izin paralarini nasil alabilirim.bilgilendirirseniz cok tesekkur ederim

  3. Turizmde çalışıyorum her sezon sonu 6 ayda bir askı kadrosuna aliyorlar issizlik maasi ve tazminat nasil alabilirim

  4. turizmde çalışıyorum . 6 ayın sonunda bana söylemeden çıkışımı yapmışlar . tazminat hakkım olur mu

    1. 1 yıldan az kıdeme sahip olmanız nedeniyle kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.Ancak ihbar süresine uyulmadıysa ihbar tazminatı alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir