Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

Kamuda taşeron firma elemanı olarak çalışmaktayım 6 sene de 5 firmanın elemanı olarak çalıştık ama işyerimiz ve yaptığımızm işler değişmedi bu durumda her ne kadar sözleşmeler senelik olsada belirli iş esasına göre çalıştığımız kurum ve yaptığımız işin değişmemesi neticesinde önce ki çalışmalarımızdan kıdem tazminat hakkımız doğar mı eğer doğar ise bu hakımızı almak için ne gibi bir yol izlemeliyiz.(Kadri E.)

Cevabımız:

Merhabalar,
Taşeron işçilerin en büyük dertleri kıdem tazminatı hakkıdır.Sürekli ihaleler ile firmaların değişmesi sebebiyle kıdem tazminatına hak kazanamadan çıkış ve girişleri yapılmaktadır.Ancak iş mahkemesine dava açtığınız takdirde kıdem tazminatınızı ya taşeron işverenden ya da asıl işverenden alabileceğinizi düşünüyorum.
[/hide-this-part]

“Taşeron İşçilerin Kıdem Tazminatı Hakkı” üzerine 3 düşünce

  1. 2 yıldır taşeron firmada çalışıyorum.çalıştıgım müdürlük işime son verecek.tazminatımı nasıl alıcam.alabilecekmiyim

  2. Merhaba ben 2006 yilindan bu yana 7 senedir taşeron firmaya bağlı olarak devlet dairesinde calisiyorum askerlik nedeniyle isten ayrılacam noterden ihbar çektim fakat tazminat vermiyeceklerini söyleyip gozümü korkutmaya çalıstılar şu andan itibaren nasıl hareket etmeliyim.

  3. selam sayın Gökay.bizim sorunumuz :kamu kurumunda taşeron işçi olarak çalışmaktayız.her yıl yıl sonu çıkış aldık ve tekrar giriş yapıldı.şu anda çalışmakta olduğumuz taşeron firma ihaleyi nisan ayında aldı ve biz işçiler yeni firma ile devam etmekteyiz bundan önceki sekiz yıllık ihaleyi kaybeden firmadan KIDEM TAZMİNATIMIZI almak için ne yapmamız lazım.tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir