Taşeron İşçilerin Doğum İzni

Taşeron İşçilerin Doğum İzni

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba gökay bey, kamu da taşeron bi firmanın bayan çalışanı hamilelik için izin alabilir mi? İzin veriliyorsa o personelden belge istenir mi ? Süreler ne zamaan başlar ne zaman biter?
kolay gelsin cevabınızı bekliyoruz.(Ahmet D.)

Cevabımız:

Merhabalar,
Kamuda taşeron firmada çalışan işçiler de 4857 sayılı İş Kanunu kapsamındadır.İş kanunu gereğince hamile olan kadın işçiye doğumdan önce 8 hafta doğumdan sonra 8 hafta doğum izni verilir.Bu sürelerin bitiminden sonra da işçinin talebi doğrultusunda 6 ay ücretsiz izne çıkma hakkı bulunmaktadır.
[/hide-this-part]

 

“Taşeron İşçilerin Doğum İzni” üzerine 13 düşünce

 1. iyi günler ben istanbul buyuksehır beledıyesı sehır tıyatrolarında 5 yıldır taseron fırma aracılıgıyla oyuncu olarak calısmaktayım.suan 6aylık hamıleyım.ocak ortası dogum yapıcam.tıyatro benı ısten cıkarabılırmı bu kuruma gırmek ııcn uc yıl bekledım ve sınavla kazandım.sınav zamanı taseornluk gıbı bır sıstem yoktu ama alınınca taseron olduk.tıyatrodakı haklarımı kaybetmek ıstemıyorum.37.haftaya kadar calısıcam bır sorun cıkmazsa.benım nasıl bır sıstem ızlemem gerekıyor .hamılelık ıznım varmı hamılelık ıznı sonrası ıse donebılırmıyım.donemezsem nasıl bır dava acmam gerekır.yardımcı olabılırsenız sevınırım.

 2. Merhaba, ben 03/01/2013 tarihinden itibaren taşeron firmaya bağlı olarak bir devlet kurumunda çalışmaktayım. 3 aylık hamile olduğumu öğrendim ve bunu devlet kurumuna bildirdim. 2014 ocak ayında taşeron firmanın değiştirileceği bilgisini aldım. benim doğum yapacağım tarih 2014 Mart ayı ve izne çıkacağım muhtemel tarih ise ocak ayının sonu.
  Şimdi ki taşeron firmam beni sözleşmem bitmesi rağmen hamile olmam göz önünü alınsa bile işten çıkarabilir mi?
  Yeni firma benim hamile olduğumu bilerek sözleşme imzalatır mı? izinlerimi kullandırır mı? sigorta primimi öder mi?
  Ve son olarak ben izne çıkmadan önce alacağım belgeyi taşeron firmamdan mı yoksa devlet kurumundan mı alacağım.
  Bilgilendirmenizi rica ederim.
  Şimdiden teşekkür ederim..


 3. saniye:

  ben yaklaşık 3 senedir temizlik şirketinde ve hastanede çalışıyorum arkadaşım süt izni kullanıyo ama bugün deniliyoki süt izni diye bişey yok yani bizler taşoran işcilerine süt izni verilmiyomuş bende şaştım bende diyorumki hani süt izinleri 3 ayken 6 aya çıkartılacak diye soylenti var dedim nasil oluyo anlamadım diyince taşoran işcilere bizim gibi temizlik işrketlerinde çalişanlar butur izin hakları olmuyomu nekadar doğru öğrenmek istiyorum

 4. mrb gökay bey… kamu kurumunda 4a taseron olarak calısıyorum.eşim bi ay sonra dogum yapacak.süt parası yada herhangi bi yardım parasından yararlanabiliyormuyuz?yararlanıyorsak eger ne yapmamız gerekiyor.yardımlarınız için simdiden tesekkürler…

 5. merhabalar, 16.01.2012 de belediye girdim taşeron firmasında çalışmaktayım. fakat şuan 25 haftalık hamieyim doğum iznime ayrılabilrmiyim? Hamile olduğum için işten çıkarılma söz konusu ne yapabilirim.

 6. merhaba ben 3 aylık hamileyim kamuda taşeron olarak çalışıyorum doğum iznim varmı yeni bir yasa taşeron işçiler içinde çıktımı acaba doğum izninden sonra işe dönüş hakkım nedir sorumu cevaplandırırsanız sevinirim teşekkür ederim.

 7. ben yaklaşık 3 senedir resmi bir kurumda temizlik şirketi adına asgari ücretle çalışıyorum işin doğrusu 1 sene doladan gi,riş çıkış yapılıyor bizde.yıllık izin kullanıyoruz ama.ben bu sene evlendim ve eğer hamile olursam şirketin bana sağlayacağı haklar ne.?yada işten çıkarırlarsa hak iddia edebilirmiyim.diyorlar çevreden hamile olduğunu sigortaya bildir 3 milyar çocuk parası alırsın devletle alakalı şirketin alakası olmaz diyorlar ama bu durumda ya şirket beni çıkarırsa işten.ne yapmalıyım nasıl önlemini alamalıyım bazı olacakların.beni bilgilendirirmisiniz.

  1. Hamilelik nedeniyle işten çıkartılırsanız iş yerinde 30 işçi çalışıyorsa ve 6 aylık kıdeminiz varsa 1 ay içerisinde işe iade davası açınız.Eğer işe iade davası açma şartlarını sağlamıyorsanız kötü niyet tazminat davası açabilirsiniz.Ayrıca hamilelik nedeniyle işten çıkartılmanız halinde kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.

   1. ben yaklaşık 3 senedir temizlik şirketinde ve hastanede çalışıyorum arkadaşım süt izni kullanıyo ama bugün deniliyoki süt izni diye bişey yok yani bizler taşoran işcilerine süt izni verilmiyomuş bende şaştım bende diyorumki hani süt izinleri 3 ayken 6 aya çıkartılacak diye soylenti var dedim nasil oluyo anlamadım diyince taşoran işcilere bizim gibi temizlik işrketlerinde çalişanlar butur izin hakları olmuyomu nekadar doğru öğrenmek istiyorum

 8. merhaba beledıye bunyesınde taşeron bir firmada çalışmaktayım 4 aydır..5 aylıkta hamileyım işten cıkarabılırler mı benım bu durumda yapmam gerekenler varsa nelerdır

  1. İşveren sizi işten çıkartabilir.Ancak kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz.Doğum nedeniyle işten çıkartıldığınızı ispatlayabilirseniz kötü niyet tazminatı alabilirsiniz.

 9. merhaba. Yaklaşık 5 yıldır kamu da taşeron olarak çalısmaktayım. 12/11/2012 de ücretli doğum iznine ayrıldım. 21/02/2013 te ücretli iznim bitiyor. İşyerim ocak ayında başka bı firma ile anlaşılıp sözleşme imzaladı fakat benım sözleşmem yenılenmedı 20/02/2013 tarıhınde yeni sözleşme yapılacağı söyleniyor. Bu durumda ben çalısmıyor gözüküyorum doğal olarakta ücretli iznimin parasını alamayacağım yanılmıyorsam değil mi? Ayrıca Kasım ve Aralık ayı sigorta primlerimde ödenmemiş. İş yerinin böyle bi hakkı varmı yada yaptıkları yasal mı? Değilse ben hakkımı nasıl arayabilirim nereye başvurabilirim

  1. Doğum iznindeyken ücretinizi işveren ödemez.Doğum izni raporunuz bittikten sonra raporunuzla beraber SGK’ya müracaat ederek doğum parası alabilirsiniz.Sigortasız işçi çalıştırılması yasaktır.İşçinin iş sözleşmesini haklı nedenle feshetme hakkı doğar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir