Sigorta Primlerim Ödenmemiş

Sigorta Primlerim Ödenmemiş

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

ben daha önce bir özel sektörde calışmiştim ama bu özel sektör benim ssk mi 01.12.1993 ten yapmişti ben o zamanlar sigorta primlerim yatiriliyor biliyordum ama benim  1999 yılına kadar olan ssk mi yatirmamişlar ben şimdi bu şirkete nasil bi dava veya herhangi bir şey yapipta benim ssk mi yatirtabilir miyim? bana bir yadimci olabilirseniz cok sevinirim saygilar.

Cevabımız:

Merhabalar,
Bu duruma ilişkin hizmet tespit davası açabilirsiniz.Hizmet tespit davası,iş sözleşmesi sona erdikten sonraki 5 yıl içerisinde açılması gerekmektedir.Aksi halde zamanaşımına uğramaktadır.Ancak bahsettiğinize göre işe giriş bildirgeniz kuruma bildirilmiş fakat primleriniz SGK’ya ödenmemiştir.İşe giriş bildirgesinin verilmesi halinde veya kayıtdışı çalışmanın SGK tarafından tespit edilmesi halinde zamanaşımı söz konusu değildir.Bu bağlamda alanında deneyimli bir avukat eşliğinde dava açmanızda fayda görüyorum.Ayrıca sigorta primlerinin tahsil yükümlülüğü SGK’ya aittir.Primleriniz tahsilatını gerçekleştirmediği için hem SGK’ya hem işverene birlikte dava açmanız gerekmektedir.
[/hide-this-part]

“Sigorta Primlerim Ödenmemiş” üzerine 14 düşünce

 1. Gökay bey merhaba. Son çalıştığım yerde sigorta primimin ödenmediğini öğrendim. Bu konu ile ilgili sizce nasıl bir yol izlemeliyim. Alacağım ne kadar ?

 2. gökay bey merhaba
  ben 1999 ocak ayında bir restoranta garson olarak çalıştım tam 7 ay fakat sgk başlangıcım yapılmamış yani hiç sigorta yapılmamış ne yapabilirim?

 3. 09/05/2013 te işe girdim ve 19/05/2013 te işten ayrıldım ve o süreçteki sigortamı yatırmamışlar ne yapmam gerekir şimdiden cevap için teşekür ederim

 4. slm 2004 yılından 31,03,2013 yılına kadar bir firmada çalıştım firma isim degişikliginden bizi işten cıkarıp yeni actıgı şirkete dahil etti tazminat olarak 11 binliralık senet verdi bu bizde imzaladık eyer bu senetler ödenmese nasıl bir yol izlememiz lazım şimdiden teşekkürler .

 5. özel bir şirkette 1993 ekim ayinda girdiğim işimden 1999 yılında ayrıldım sigortali olarak başladim işimden ayrıldığım 1999 yılına kadar sadece girdi çikti göstererek 448 gün yatırıldığımı öğrendim 42 yaşindayim sigoratamin yatırılamayan dönemler için ne yapabilirim haklarımı öğrenebilirmiyim

 6. merhaba, sigortalı çalışıyorum ama primlerimi ödemiyor işverenim. beni işten çıkarma durumu söz konusu işsizlik maaşı alabilirmiyim.

 7. 2001 senesinde başladığım iş yerinden 2009 yılında ayrıldım. bu süre zarfında hiçbir şekilde sigortam yapılmadı. sgk ya dilekçemi verdim ancak daha yanıt gelmedi. oradaki görevliler sadece 1 seneye dönük sigortamın geri ödeneceğini söylediler. önceki yıllar için iş mahkemesine başvurmam gerekiyormuş. ancak çalıştığım şirketin işverenleri üzerinde hiçbir mal mülk para ödeme durumu olmadığını biliyorum. bu durumda ne yapabilirim. iş mahkemesine başvurduğumda nasıl bir sonuç alabilirim.

  1. SGK denetim elemanları doğru söylemiş.8 yıllık uzun bir süre için hizmet tespit davası açmanız gerekmektedir.Siz dava açın.Cezaları ve primleri tahsil etme yükümlülüğü SGK’da olacaktır.O yüzden işverenin malı olması sizi değil;SGK’yı ilgilendirecektir.

 8. ben özel sektörde calışıyorum ıse gırış tarihım 05.05.1996 ssk baslangıcım 08.02.1999 bu arayı ssk sız calıstım 2001 mayıs ayında askere gıttım 11.18.2002 yılında aynı fırmaada ıse basladım 01.15.2005 ssk yapıldı ben askerlik harıc bu ssk sız calıstıgım yılları fırmaya odettirebılır mıyım ne yapmam gerekıyor?

  1. Şu an aktif olarak çalışıyor musunuz?Eğer çalışıyorsanız işten ayrıldıktan sonraki 5 yıl içerisinde hizmet tespit davası açabilirsiniz.Bu davanın lehinize sonuçlanması halinde sigortasız çalıştığınız yıllar hesabınıza ilave edilecektir.Ancak işten ayrılışınızın üzerinden 5 yıllık zaman geçtiyse bu davayı açabilmeniz söz konusu değildir.Fakat 05.05.1996 yılında işe giriş bildirgeniz verildiyse 5 yıllık zamanaşımı söz konusu değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir