Sendikalı Olduğu İçin İşten Çıkartılan İşçi Hakkında Olay

Sendikalı Olduğu İçin İşten Çıkartılan İşçi Hakkında Olay

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Olay

İş güvencesi kapsamında bir işyeri vardır.Bu işyerinde 1 yıllık kıdeme sahip olan aynı zamanda sendika üyesi olan işçi,işveren tarafından işten çıkartılmıştır.İşçi ise işten çıkartılmasının sebebinin sendikaya üye olması olduğunu iddaa ediyor.Bu durumda ne olur?

Cevap

İş güvencesi kapsamındaki işçiler,fesih tarihinden itibaren 1 ay içerisinde itiraz ederek işe iade davaları açabilirler.İş güvencesi kapsamındaki işçilerin davalarında ispat yükü işverendedir.Yani işveren işçiyi performans nedeniyle çıkarttığını ispat etmelidir.Anca işçi başka bir sebeple çıkartıldığını iddaa ediyorsa bu sefer ispat yükü işçiye geçer.Bu durumda da işçi,sendikal nedenlerle çıkartıldığını ispat etmelidir.İspat edebilirse sendikal tazminata hak kazanır.Bu tazminat en az 12 aylık ücret ve 4 aylık boşta geçen sürenin ücretidir.

[/hide-this-part]

“Sendikalı Olduğu İçin İşten Çıkartılan İşçi Hakkında Olay” üzerine 8 düşünce

 1. Merhaba çok önemli desteğinizi rica ederim. . Özel bir şirkette beyaz yakalı olarak çalışıyorum. Mavi yakalılar için sendika var fakat biz sendika haklarından beyaz yakalılar olarak yararlanamiyoruz. Sendika firmaya geldiğinden bu yana verilen ikramiyeler zamlar ek ödemler gibi haklar ile bana bağlı mavi yaka personel maaşı benim maasimi geçti ve bana daha düşük haklar verildi. Beyaz yakalılar olarak üst yönetime bilgi vermeden sendikaya üye olmak istiyoruz. Mevcut Sendikaya üye olma hakkımız varmı? Yada başka sendikayami gitmemiz gerek? Üye olabiliyorsak üyelik olduktan sonra firma sendikal hakları vermek zorundami? Yasal süreç olarak izlememiz gereken yol nedir? Yardımlarinizi rica ederim.b

  1. İşletmenin yaptığı iş ne ise o işe bağlı sendikalara üye olabilirsiniz.Mevcut toplu iş sözleşmesinden faydalanmak için üye olmanıza da gerek yoktur.Dayanışma aidatı ödeyerek haklardan faydalanabilirsiniz.

 2. 2 yıldır bır fabrıkada calısıyorum ben istemeden bolum degısıklıgı yapabılırlermı oyle bır hakları varmı işten cıkartılırsam ne yapmam gerek tazmınatımı alabılırmıyım …

  1. Benzer işlerde çalışabileceğinize dair bir hüküm yok ise iş sözleşmenizde bölüm değişikliği için yazılı onayınızın alınması şarttır.Yazılı onay vermezseniz ve bu sebeple işten çıkartılırsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 3. ısyerınde 2007 nısan ayından berı calısıyorum ve sendıklaıyım ısyerınde karsılıklı gonul ılıskım olan kısıyle evlenmeyı dusunurken bozulan aramızdan dolayı ben bıraz ıpın ucunu kacırdım bır kere ısyerınde tartıstım ve sendıka cagrıldı ve yazılı ıhtar verılerek son defa yapılmayacagına daır soz alınarak ve bır daha olması dahılınde ıs akdının feshıne neden olunacak bır durumun yasanacagı ısyerı İK ve işyerı muduru tarafından bızzat tarafıma ıletıldı aradan gecen sure ıcerısınde ısyerınde en ufak bır gorusme olmadı tlf la dahı gorusulme tacız konusma tartısma asla ama asla olmadı daha sonra dısarda ısyerı dısında farklı tartısma ortamları oldu hatta az kalsın karakolluk dahı oluyorduk ve kız korktugunu soyleyerek bır gun ıse gelmedı ısyerı mudur ıle de gorusup benden sıkayetcı oldgunu beyan ettı benımle gorusmelerınde senı sendıkayı usulen toplayacagız ve ısten cıkarcagız dendı bende olayın magaza ıcerısınde olmadıgını asla ama asla magazada kucucuk dahı bır olayın vuku bulunmadıgını beyan ederek benden ıstenılen ıstıfa dılekcesını yazmadım ısyerı sendıka kararına bakılmadan ısten cıkarılacagımı bana soyleyerek o gune kadar ucretlı ızın verdıler ben magaza dısında yasandıgına emın oldugum bır olaydn sonra suclanamayacagım kanaatındeyım sızden en kısa zamanda soruma karsılık verecegınızı ummaktayım sımdıden tesekkurler aaa pardon olur ya yazdıklarımın ıcerısınde anlatamadıgım veya aklınızıa takılan bır sey olursa sorarsanız hemen cvp vermeye hazırım seızden gelecek soru ve cevaplar hayatımın donumu olacak bılıgılerınıze…

  1. İş yerinin düzeni ve huzuru açısından işten çıkartılabileceğinizi düşünüyorum.Ayrıca işveren ilk seferinde sizi işten çıkartmamış ve uyarmış.Tekrarlanması halinde işverenin sizi işten çıkartabileceği kanısındayım.Eğer işten çıkartılırsanız iş yerinde 30 işçi çalışıyor ise 1 ay içerisinde işe iade davası açarak feshin geçerliliğini mahkemeye taşıyabilirsiniz.

 4. 1 yıllık işçıyım sendıkalı olarak çalısıyorum işveren benı işten çıkardı tum alacaklarım ne kadardır
  yıllık ızın yok kullandım

  1. Verdiğiniz bilgilerle alacaklarınızı hesaplamak mümkün değildir.Ancak iş yerinde 30 işçi bulunuyor ise işten çıkartıldıktan sonraki 1 ay içerisinde işe iade davası açmanızı öneriyorum.Bu dava çok büyük ihtimal ile lehinize sonuçlanacaktır.İşveren tarafından işe iade edilmezseniz sendikal tazminata hak kazanırsınız.Bu da 12 aylık maaşınızın tarafınıza ödeneceği anlamına gelmektedir.Bunun yanı sıra ayrımcılık tazminatı davası açma hakkınız da bulmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir