Maddi Ve Manevi Tazminat Davası Açmayı Düşünüyorum

Maddi Ve Manevi Tazminat Davası Açmayı Düşünüyorum

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

Sayın ilgili;

Otuzdokuz yaşındayım. Yaklaşık altı yıldır, özel sektörde faaliyet gösteren bir şirkette “Satış ve Tanıtım Sorumlusu” olarak çalışmaktayım. Hiyerarşik yapıda, “Bölge Müdürü”ne bağlı olarak görev yapmaktayım. Oniki yıldır da aynı sektördeyim…

Geçtiğimiz sene, Bölge Müdürü’nün işine son verildi. Şirketin “Tanıtım Müdürü”, bu işlem için Ankara’ya geldi ve Bölge Müdürü’nün işine son verdiği günün akşamında benimle özel bir toplantı yaparak; onüç kişilik ekibin idaresinden, işle ilgili tüm süreçlerin devamlılığından, ekibe yeni katılan beş kişinin adaptasyonundan, şirket merkezi ile bölgemiz arasındaki iletişimin her aşamasından, satışların artmasından, kısaca, Bölge Müdürü’nün görev ve sorumluluk alanındaki her faaliyetten benim sorumlu olacağımı şahsıma deklare etti. Bunun sebebi olarak da, ekipteki en kıdemli eleman olmamı gösterdi ve bunun büyük bir fırsat olduğunu; kariyer hedeflerime ulaşabilmem yönünde bana büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Şirketimdeki kariyer hedeflerime paralel olarak, mesleki gelişimime katkı sağlayacak bu gelişmeyi memnuniyetle karşıladım ve bu yönde çalışmaya başladım.

Bu tarihten itibaren, altı ay boyunca yeni bir Bölge Müdürü ataması yapılmadı ve ben, kendi asli görevlerimin yanında tüm bölgenin satışlarını artırmaya, tüm çalışanların her türlü sorularını cevaplamaya, mesleki ve özel sorunlarını gidermeye ve şirket merkezi ile bölge arasındaki koordinasyonu sağlıklı bir şekilde sürdürmeye gayret ettim.

Bölgenin satış rakamlarını, bir basamak yukarıya taşdım. Özellikle yeni ekip arkadaşlarımın motivasyonunu yüksek düzeyde tutmak için onlarla çok daha fazla zaman geçirdim. Haftanın belirli günlerinde bölge toplantıları organize ederek ekibin daima birarada kalmasını sağladım. Altı aylık dönem boyunca İstanbul’dan bölgemize gelen tüm yöneticilerin takdir ettiği bir ortam yaratılmasına öncülük ettim. Bir Bölge Müdürü olmamasına karşın, ekibin yansıttığı olumlu hava ve yüksek motivasyon, satışların artışı ile birleşti ve Bölge Müdürü eksikliğini bölgeme hissettirmedim. Doğal olarak; altı ay gibi uzun bir süre boyunca bir bölge yöneticisi atanmayınca, terfi beklentisine girdim ve kendimi kanıtlamak için daha fazla gayret göstermeye başladım…

Bu yoğun sürecin içerisinde, beklemediğim bir anda, daha önce bir benzerini dahi tecrübe etmediğim bir “Anksiyete atağı” geçirdim. Mesleğim gereği muhattab olduğum Psikiyatristlerle bu konuda görüştüm ve yaşadığım durumun bir “Anksiyete atağı” olduğunu onlar da teyit ettiler. Onların öneri ve görüşleri üzerine anti-depresan tedavisine başladım. Bu rahatsızlık nedeniyle, bir yıldır, sosyal ve özel hayatımda kimi sıkıntılar yaşadım ve halen de yaşıyorum. Tedavisi oldukça zor olan bu rahatsızlığı hiçbir şekilde şirketime ve işime yansıtmadım…

Bir süre sonra, şirket dışından bir bölge yöneticisi atandı ancak kendisi, “mobbing” uygulaması nedeni ile altı ay sonunda işten atıldı. Bir önceki sürecin aynı, yeniden başladı ve iki ay boyunca ekibi ve işleri yine ben idare ettim. Anksiyete rahatsızlığım, işten atılan bölge yöneticisi nedeni ile oldukça artmıştı. Üstüne bir de bu yeni “vekalet” süreci eklenince büsbütün sıkıntı vermeye başladı…

İki ay sonra şirket içinden bir Bölge Müdürü atandı ve halen görev yapıyor…

Bugün itibarı ile, şirketimden ayrılmak istiyorum. Bana yaşatılan yoğun iş süreçlerinin sebep olduğu rahatsızlığım nedeni ile maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Bölge Müdürü olmadığı dönemlerde, ekstra hiçbir ücret yahut prim almadan çalıştım. Bir Bölge Müdürü’nün yapması beklenen her türlü işi yaptım ama sadece asli maaşımı alarak işime devam ettim. Açacağım davada, tazminat talebime ek olarak, yaklaşık sekiz ay süren “vekaletim” sebebiyle, sekiz aylık Bölge Müdürü maaşı da talep edebilir miyim?

Bu durumdan doğacak haklarım ve davayı kazanma şansım nedir?

Bilgilendirmenizi rica eder; çalışmalarınızda başarılar dilerim…

Cevabımız:

Sayın okurum öncelikle geçmiş olsun.Şunu belirtmek isterim ki işverenin sizi terfi ettirmesi gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.İlgili makama işveren dilediği kişiyi atayabilmektedir.Bunun yanı sıra sizin en az bir müdür kadar performans göstermeniz ne yazık ki müdürlerle eşit ücret alabileceğiniz anlamı taşımamaktadır.Bu bağlamda bu ücret farkını talep edemezsiniz.

Hastalığınızla ilgili kısma gelecek olursak bu hastalığınızı bir Meslek Hastalığı Hastahanesi’ne göstermenizi öneririm.Bu hastahanenin vereceği rapor doğrultusunda hastalığınız meslek hastalığı yani işin temposundan,çalışma koşullarından kaynaklandığı sonucu çıktığı takdirde hiçbir koşul aranmaksızın SGK tarafından yapılacak olan tüm yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra alacaklarınızla ilgili olarak iş hukuku alanında çok deneyimli bir avukat bulmanızdır.Çünkü İş Hukuku işçi lehine bir hukuk dalı olmasından dolayı Yargıtay tüm bu söylemlerimin aksine gerçekten sizin mağdur olduğunuza karar vererek tüm haklarınızın size ödenmesine karar verebilir.Bu sebeple kesinlikle hakkınızı alabilirsiniz veya alamazsınız demek yanlış olur.Ancak şahsi görüşüm iyi bir avukat eşliğinde tüm haklarınızın tarafınıza ödeneceğini öngörmekteyim.

[/hide-this-part]

“Maddi Ve Manevi Tazminat Davası Açmayı Düşünüyorum” üzerine 20 düşünce

 1. mrb özel bi dil kusunda 2 yıl çalıştım ve 3. yılım için sözleşmemi yineledim, fakat ders saatleri çok yoğunlaştı ve sözleşme şartlarında yazıldığı gibi fazladan girdiğimiz derslerin parası verilmiyodu ve buna itiraz edince de işverenlerimiz haddinden fazla çirkinleşti hatta çıkmamız için sinir bozucu konuşmalara yönlendi, ben de daha fazla dayanamayıp çıktım ve içeride neredeyse 1 aylık maaşım duruyo ve de ne sözleşmem fesedildi ne de istifa dilekçesi yazdım…sizce ben bu durumda dava açabilir miyim? cvplarsanız sevinirim, teşekkürler….

 2. mrb
  bir is yerinde 1bucuk senedir calisiyorken baska bir is buldugum icin ihbar suremi vererek is yerinden ayrildim hic bir hakkimi almadan elbette
  akabinde diger firmaya basladigim andan itibaren ciktigim firmadaki yoneticim surekli ariyarak msj atarak geri gelmemi sartlarimi en iyi sekildeduzelterek calisma saatlerimi revize edecegini vaad etti verilen vaadlere istinaden yeni isimden cikarak eskisine 2gun icinoe dindum ve mudurum iki hafta sonra is aktimi fesh etti. ben hangi davalari acabilirim.ayrica firmada psikolojik taciz var hakaret var korkutma var… cok tsk ederim

  1. İstifa ederek ayrıldığınız için 1,5 seneye ait herhangi bir hak talep edemezsiniz.Eğer iş aktinizi ihbar süresine uymadan feshettilerse ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 3. işyerinde cumartesi günü amirlerimden izin istedim.Kendileri bana sözlü olarak izin verdi.ben izin kağıtı yazdırmak için gittiğimde bana bir ara halletceğini söyledi.hafta içi geldiğimde insan kaynakları cumartesi günü izinsiz işe gelmediğim için benden yazılı savunma istedi.İki şahidim var.ve o gün izinli olduğuma dair mail atıldı.çalışma tazminatımın dışında başka ne haklar edebilirm.dava açarsam mahkeme masraflarını iş yeri öder mi?

 4. merhaba özel bir şirkette 2 buçuk yıl çalıştım ve kendilerine göre haklı sebep göstererek apar topar hiçbir açıklama olmadan işten çıkartıldığımı söylediler. beni çıkarma sebepleri tüm şirket içinde yapılan bir şey olmasına rağmen üstünü kapatmaya çalıştılar. kıdem ve ihbar ödemediler. sonrasında işkur a işsizlik maaşı için başvurduğumda fark ettim ki beni istifa etti göstermişler.
  bu konuda iş mahkemesi tarafında bir hakkım olabilir mi. ne yapılabilir .yardımcı olursanız çok sevinirim

 5. 4 buçuk yıldır çalışıyorum amirlerimin beni işten çıkarmak için haksız ve mesnetsiz bir şekilde iftira ve baskısına maruz kalıyorum eşim işimden oluşan huzursuzluktan dolayı beni terk etti ve boşanma davası açacagını söyledi bu konuda iş yerime maddi ve manevi tazminat açabilirmiyim cevabınızı acil olarak bekliyorum

  1. Psikolojik baskıya uğradığınıza dair gerekli delilleri alarak avukat eşliğinde hareket etmenizi öneririm.

 6. mrh,özel yapı markette çalışıyorum,
  1 sene müd.yardımcısı olarak çalıştım müdür beni sevmediği için değerlendirme notumu düşük tuttuğu için satış danışmanı yaptı benim altımda çalışan personelide müd.yrd sı.istifa etmem için bölümümü değiştirmedi ve sürekli tehtid vari konusarak psikolojık baskı uyguladı.su anda dilimin altında stressten parça büyüdü ve ameliyat oldum patolojıye gönderildi.müdüre karşı maddi manevi dava açabilimiyim hakkım varmı beni yıprattığı ve onurum ve gururumla oynadığı için.

  1. Mobbing söz konusu olduğunda işçinin tazminat davası açma hakkı bulunmaktadır.Ayrıca psikolojik baskı işçiye haklı nedenle istifa hakkı tanımaktadır.Hak kaybı yaşamamak adına mobbing davalarında deneyimli bir avukat ile hareket etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

 7. benim şirketteki hissemi 6.ayda devrettim şirketin kartını teslim etmedim daha sonra alan kişi bankaya gidip şirketin hesaplarını devralmış ve kart bende olduğu için içerden kimliğiyle karttan para çekmiş.ben bankamatiğe kartı taktım karta el konuldu bankayı aradım şirketi devrettiğim için o kartı el konulup devir alan şahıslara verileceğini söylediler benim bir sorumluluğum varmı dedim hayır senin artık bir sorumluluğun yok dediler 8 ay sonra e devletten benim adıma icra takibi başlamış olduğunu gördüm bankayı aradım bankadan bana biz senin ismini avukata bildirmedik bir yanlışlık var dediler avukatın tel aldı benden arayalım dediler daha sonra avukatı ben aradım ve bana git borca itiraz et dedi yani hepsi benim borcum olmadığını kabul ediyo fakat borcu avukat düşürmek yerine bana itiraz et diyolarben ticaret yapıyorum ve şu anda sicilime işlendi yani kredi falan çekemem büyük ihtimalle.bundan dolayı tazminat davası açabilirmiyim…ve avukat neden kendi düşüm yapmıyoda bana itiraz et diyo onuda anlamadım

  1. Bahsettiğiniz konu iş hukuku alanından çok ceza hukuku alanına girdiğinden cevap vermem sağlıklı olmayacaktır.Bu nedenle bir ceza avukatına danışarak hareket etmenizi öneririm.

 8. Çalıştığım devlet bankasından 10 ay önce istifa ettim. İstifa gerekçemi dilekçede belirttim. Merkezde oturduğum için çalıştığım ilçeden merkeze tayin istedim, tayinim gerçekleşmedi. Ancak şubedeki görevimi sürdürmek için yaptığım masraflar maaşımın %50-55′ ine denk geliyordu. Süt iznimi kullanmak istediğim saatleri dilekçeyle bildirdim, bir süre kullandım. Sonrasında farklı bir saatte kullanmam istendi, kabul ettim. Ancak benim süt iznimi kullandığım sürelerde şube müdürü, yetkilimizi ne zaman geleceğim konusunda sürekli taciz ederek ona ve dolayısıyla bana psikolojik baskıda bulundu, benim bulunduğum ya da bulunmadığım toplantılar düzenleyerek süt iznini kullanmamdan duyduğu rahatsızlığı beni rendice edecek şekilde dile getirmiştir. Neticesinde de bana verilen iş ve işlemler nedeniyle süt iznini kullanmam imkansız hale getirildi. Tüm bu durumu da belirtiğim istifa dilekçemde bankanın diğer birimdeki personelinin süt iznini kullanması nedeniyle benim aleyhime ayrımcılık yapıldığı, eşit davranılmadığı, bankanın sözleşmemden doğan haklarımı tarafıma vermek için bir çaba harcamadığı, sosyal güvenlik bakanlığını yönetmeliğinde yer alan emziren kadın 7,5 saatten fazla çalıştırılamaz maddesine aykırı davranılarak günde en az 10 saat çalışmama neden olduğuna da yer verdim. Bu nedenlerden ötürü bankanın parçası olmak istemediğimi belirterek istifa ettim. Banka bu istifayı haklı fesih kabul etmedi, ancak istifamı dayandırdığım gerekçelere de itiraz etmedi, bana karşı bir dilekçe göndermedi, istifa dilekçem de bu şekilde işleme alındı. Bunun bankanın sözleşmemizde yer alan maddelere uymadığının kanıtı sayılacağına inanıyorum. Çalışma saatlerimi de çalışma esnasında kullanıcı kodumun yer aldığı evraklarla kanıtlayabiliyorum. Bu şartlar altında mahkemeye başvursam mahkeme haklı fesih olduğunu kabul eder mi?

  1. Psikolojik baskıya ve rencide edici sözlere maruz kaldığınızı ispatlamanız halinde yapmış olduğunuz fesih haklı sebeple yapılmış fesih olarak değerlendirilecektir.Bu nedenle iş arkadaşlarınızdan lehinize tanıklık yapmasını rica ediniz.

 9. Merhaba , en son çalıştığım özel bir bankadan şube müdürünün çeşitli psikolojik baskıları , ilgili görevde tek çalışan olarak beni bırakıp aşırı iş yoğunluğu nedeniyle 2.ci personel almayacağını belirtmesi, çalışma saatlerimin her gece 22.00 – 23.00 e kadar kalarak çalışmak için zorlanmam.Diğer personeller nezdinde rencide edici sözler ve kendisinin istediği şekilde davranmadığım takdirde işten attırabilceğinin sürekli tehtidi, öğlen yemeklerine sadece 10 dk çıkmama izin vermesi ile bu durum 6 ay kadar devam etti sonunda psikolojim bozuldu , açık açık bana asla terfi vermeyeceğini söyledi ama çalışma şartlarım aynı yoğunlıkta tek başıma ve gece 22.00 lere kadar devam etme koşullu.bende bu duruma dayanamayıp istifa dilekçesi yazdım insan kaynaklarına mail attım ancak 2 gün sonra tekrar mail atarak istifa talebimi geri çekmek istediğimi aşırı yoğunluk ve yorgunluktan dolayı ani karar verdiğimi belirttim.ik yetkilisi sözlü olarak tamam istifa talebinin iptalini kabul ediyoruz dedi ve yine de görüşmeye çağırdı.görüşmeye gittim şubede müdürün bana uyguladığı mobbingten bahsettim başka şubeye tayin talep ettim tamam yaparız dedi yetkili ve beni bir alt birim olan bölge müdürlüğü ile de görüşmemi istedi.1 saat sonra bölge müdürü ile görüştüm sıkıntılarımı anlatmama fırsat vermeden , şube müdürünü şikayet ettiğim için ve istifa dilekçemi bölge müdürlüğüne değilde direkt genel müdürlük insan kaynaklarına mail attığım için benim artık istemediğini belirtti.2 gün sonra da genel müdürlük ik yetkilisi arayıp açık kadro olmadığını istifa dilekçemin geçerli sayılmasına karar verdiklerini belirtti.kendim istifa edip tazminat almadan gitmem için herşey yapıldı ve başardılar.şubat 2012 de istifa dilekçemi vermiştim.şimdi o çalıştığım şuybenin şube müdürü teftiş aşamasında usulsuz işlemler yaptığı tespit edilmiş ve şimdilik geçici zorunlu izne ayırmışlar büyük ihtimalle soruşturma neticesinde iş akdi fesh edilecek.bu durumda beni işten çıkmam için zorlayan müdür benim yerime kendi adamlarını getirmiş ve kadro sayısını 2 ye çıkarmıştı çalışma saatlerini de normaL 19.00 almış olduğunu tespit edilmiştir.bu durumları ve usulsüzlük gerekçesini de göstererek kıdem tazminatı için davası açabilirmiyim kazanma şansım nedir? bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

  1. İstifanın dayandığı gerçek neden araştırılmalıdır.Siz de dava açarak istifa nedenlerinizi mahkemede ispatlayabilirseniz kıdem tazminatınızı alabileceğinizi düşünüyorum.Çünkü Yargıtay işçinin,çalışırken birden istifa etmesini hayatın olağan akışına aykırı olarak değerlendirmektedir.Bu zorlu davada alanında deneyimli bir avukat tutmanızı öneririm.

 10. Merhaba;
  Ben bir şirkette orta düzey yöneticilik yapmaktayım.Genel Müdürüm benim iş yerinde şahsi bilgisayarımdan internete girdiğimi ve uygunsuz görüşmeler yaptığımı belirterek beni işten çıkaracaklarını belirtmiştir.
  Tayin durumuyla başka 2 sene önce başka şehre tayin edilmiştim.
  Bu durumda hem bulunduğum il dışına çıkmış hemde bu lekeden dolayı psikolojim bozuldu ve iş bulmam zorlaşacaktır.
  Bundan dolayı maddi ve manevi tazminat davası açabilirmiyim. Açarsam kazanma şansım ne kadardır.Bilgi verirseniz sevinirim..

  1. Başka ile tayin edilmenizin üzerinden 2 yıl geçmiştir.Size çalışma koşullarında değişiklik talebinde bulunmuşlar ve siz de kabul etmişsiniz.Eğer ki 2 yıl önce bu talebi 6 iş günü içerisinde onaylamasaydınız ve işten çıkartılsaydınız kıdem tazminatı hakkınız bulunurdu.Ancak siz kabul etmişsiniz ve 2 yıl süreyle de çalışmışsınız.Bu sebeple geriye dönük olarak bunu haklı nedenle istifa nedeni olarak kullanamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir