Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız »

Sorunuz:

2007 şubat ayından beri bir şirkette çalışmaktayım.şirketten kendi isteğimle ayrılırsam,kıdem tazminat hakkım var mı?varsa ne yapmalıyım?

Cevabımız:

1475 sayılı İş Kanununun 14.maddesi uyarınca işten haklı sebep olmaksızın işçiye kıdem tazminatı ödenmemektedir.Ancak 4857 sayılı İş Kanunun 24.maddesine dayanan bir sebeple yani haklı bir sebeple işten istifa etmeniz durumunda kıdem tazminatına yasal olarak hak kazanırsınız.Ancak teori ile uygulama her zaman örtüşmemektedir.Yani işveren ile olan ikili ilişkileriniz doğrultusunda işten haklı sebeple ayrılmasanız bile işvereniniz size kıdem tazminatı ödemeyi kabul edebilir.Bunun yanı sıra istifa ettiğinizde hak edeceğiniz yasal haklar ise 5 yıl boyunca hak etmiş olduğunuz yıllık ücretli izinler paraya dönüşerek tarafınıza ödenmesi gerekir.Ücret alacağınızın bulunması durumunda bunları da talep edebilirsiniz ve işveren bunları ödemekle yükümlüdür.İstifa ederken dikkat etmenizi önereceğim bir diğer husus da 8 haftalık ihbar süresidir.Bu süreye uyarak işverenin yaşayacağı zararları sizden tazminat olarak istemesinin önüne geçebilirsiniz.