İşverenin İşçiyi İşe Almaması

İşverenin İşçiyi İşe Almaması

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

Bir firmada çalışırken başka bir firmaya iş başvurusunda bulundum. Goruştuğum firmayla her konuda anlaştım ve şu gün işe başlayacaksın. çalıştığın firmadan istifa et ve gel dediler. bende 2 senedir çalışmakta olduğum firmadan anlaşarak iftifa ettim. kıdem tazminatım ve ihbar tazminatım yandı. Anlaştığım firma bugun beni arayarak anlaştığımız maaşı bana veremeyecekleri şu rakamı kabul edersem çalışabileceklerini soylediler. Bende bu rakamın beni kurtarmayacağını belirterek kabul etmedim. iş görüşmesinde anlaştığımız rakamı istedim ve vermediler. yetkiliye sizinle anlaştık ve iş başvuru formuna tüm herşeyi yazdınız neden boyle oldu dedıgımde ise yönetim kabul etmedi dedi. Bende bana işten çıkmadan once neden soylemediğiniz dediğim cevap veremedi.şuan işsiz kaldım ve eski tüm haklarım yandı. Bu goruşup anlaştığım firmaya dava açma gibi yada herhangi bir hakkım var mı? Nasıl bir yol izlemeliyim?(Semih K.)

Cevabımız:

Merhabalar,

Çalışmaya başlayacak olduğunuz iş yeri ile iş ilişkisi kurulmuş mudur?İş sözleşmesi imzaladıysanız veya iş sözleşmesi yapmadıysanız ancak çalışmaya başladıysanız iş ilişkisinin olduğu kabul edilir ve buna göre hareket edilir.Fakat iş ilişkisi kurulmadıysa işverenden şikayetçi olma hakkına sahip değilsiniz.İşe işçi alımları tamamiyle işverenin insiyatifindedir.
[/hide-this-part]

“İşverenin İşçiyi İşe Almaması” üzerine bir düşünce

  1. iyi günler ben 2007 de kadro aldım kadro ya geçince zorla imza alıp maaşımızı yarı yarı ya düşürüldü dahasonra hakımızı geri almak için kuruma dava açtık hiç bir tutanam savunmam lomadı halde kurum kaldırmıyor mazeretiyle işten çıkarıldım işimi geri istiyorum yasal bir hakkım varmı teşekür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir