İstifa Ettim.İhbar Tazminatı Alabilir Miyim

İstifa Ettim.İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba ; eski bankamda 5 yıl çalışığım istifa edip 8 hafta ihbar süremi doldurup işden ayrıldım.İhbar tazminatı almaya hakkım varmıdır?

Cevabımız:

Merhabalar
İhbar tazminatı talep etme hakkınız bulunmamaktadır.Çünkü istifada işçinin ihbar tazminatı alabilmesi söz konusu değildir.Eğer ki işveren iş sözleşmesini feshetseydi ve sizi 8 hafta boyunca çalıştırmamış olsaydı ancak o zaman ihbar tazminatına hak kazanırdınız.İhbar tazminatının amacı,eğer ki işveren işçinin sözleşmesini aniden feshederse işçi işsizliğin getirdiği olumsuzluklara karşı ihbar tazminatı parasını kullanması içindir.Fakat ihbar süresine uyulduğu takdirde işçinin ücreti ihbar süresi boyunca işlemeye devam ettiğinden ihbar tazminatına da gerek yoktur.
[/hide-this-part]

“İstifa Ettim.İhbar Tazminatı Alabilir Miyim?” üzerine 5 düşünce

  1. 21.4.2012 tarihinde işe girdim. 8.11.2012 tarihinde sigortam başlatılmış. çalışığım süreler içerisinde maaşlarımı tam alamadım şu anda 8.000 tl ye yakın alacağım var.şimdi yönetim değişti. benim yaptığım iş yerine beni yapamayacağım zor bir işe yönlendiriyorlar 3 gün içerisinde bu dedikleri işe başlamazsam beni işten atacaklarmış. yada her şeydenn vaz geçip 3000 tl alıp gitmemi söylüyorlar bu konuda e yapmalıyım tazminat haklarım varmı

  2. merhabalar
    03.03.2008 yılında iş bası yaptım. yaklasık 3 yıl boyunca maasım 1000 tl iken bankaya asgarı ucret yatırıldı ve gerı kalanını elden aldım. 2012 den ıtıbaren maasım neyse onu bankaya onu yatırıyorlar. ve çalışma ssatlerım zorunlu degıldı ama gece gunduz sureklı fabrıkada calıstım ve mesaı almadım. şuan işi bırakmak istiyorum ve calıstıgım yılların hakkını almak ıstıyorum. tazmınat ve ıhbar alabılırmıyım. bu konuda yardımlarınızı rıca edıyorum.

    1. Sigortanızın SGK’ya düşük yatırılması halinde iş sözleşmenizi haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı alabilirsiniz.Sigorta primlerinizin aldığınız maaş üzerinden düzenlenmesi için hizmet tespit davası açınız.Fazla mesaileriniz için ise alacak davası açın.

  3. 6 ay dolmasına 4 gun varken mudurumle tartısatrak ıs yerınden ayrıldım ıhbar tazmınatı alabılır mıyım ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir