İstifa Edersem Sözleşmedeki Cezai Şartı Ödemem Gerekir Mi

İstifa Edersem Sözleşmedeki Cezai Şartı Ödemem Gerekir Mi?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

Merhaba,
1 ay süre ile yeni bir işe başladım.İşe başlamadan önce 6 aylık bir sözleşme imzalatıldı.Şuan çalışma saatleri ve maaş konusunda yazılan ile söylenenlerin tutmadığının farkına vardım.Bu durumda işten çıkmak istesem sözleşmede belirtilen cezai para işlemi ücretini ödemek zorunda mıyım?Acil yanıtlarsanız çok sevinirim.

İyi Çalışmalar

Cevabımız:

Merhabalar,
Bu durumda öncelikle olarak iş sözleşmenize bir göz atmanızı öneririm.İş sözleşmesine tek taraflı konulan cezai şartlar hükümsüzdür.Yani iş sözleşmesinin işveren tarafından erken sonlandırılması durumunda işveren için de herhangi bir cezai şart öngörülmekte midir?Eğer ki sadece işçi için böyle bir ceza yaptırımı söz konusuysa cezai şartın geçerliliği bulunmamaktadır.Bu durumda 2 haftalık ihbar süresine uymak kaydıyla işten istifa edebilirsiniz.Sözleşmede işveren için de bir cezai şart öngörülmüş ise ve de iş sözleşmenizde yazılanların aksine bir çalışma koşulu bulunuyor ise iş sözleşmenizi haklı sebeple feshedebilirsiniz.4857 sayılı İş Kanunun 24/II. maddesine göre yapılan fesihlerde işçi cezai şartlardan sorumlu değildir.
[/hide-this-part]

“İstifa Edersem Sözleşmedeki Cezai Şartı Ödemem Gerekir Mi?” üzerine 28 düşünce

 1. merhabalar GÖKAY BEY
  Bugün belirsiz süreli iş sözleşmesi imzaladım..Deneme süresi 2 ay yazıyor…ben sözleşmeyi bozmak istiyorum..ancak bir maddede sözleşme işçi tarafından 2 yıl içinde fesh olursa 2000 euro ödemek zorundadır diyor..2 gunluk seminerlere falan girdik…onlar içinde ücret talep edebilir diyor…cevaplarsanız cok sevinirim şimdiden kolay gelsin…

 2. Merhaba ben 6 aylik is sozlesmesi imzaladim fakat 6 ay dolmasina 4 gun kala isten cikarildim ben ne tur tazminatlardan faydalanabilirim ve ne yapmam gerekir tesekkur ederim

 3. merhaba gökay bey;
  bir ilaç firmasında işe başladım bugun sözleşmemi imzaladım. sözleşme haricinde tek bir sayfada istifa ettiğim zaman otel masrafları eğitim ücretleri için 10.000tl ödemem gerektiği yazıyor. ne kadar geçerli bu lüks 1 otelde 4gece 5 gün konakladık sadece.

 4. ben 20 gün kadar önce işe başladım.. fakat iş ortamımda mutlu değilim.. 2 yıllık sözleşme imzaladım.. 2 ay deneme süreci.. sözleşmemde cezai şart var.. deneme sürecinde ya da sonrasında istifa edersem yapılan tüm masrafları %15 faiz ile geri ödemem gerekiyor. benim için yaptıkları bir eğitim masrafı vb yok. sadece giriş evrakları için kırtasiye masrafı ve çalışarak kazandığım maaşım+yemek kartım var.. istifa durumumda ciddi masraflar çıkarabilirler mi? maaşın ya da yemek kartının geri ödenmesi gibi.. şimdiden teşekkürler..

 5. Bende bir cagri merkezine basladim ozel nedenlerden dolayi istifa ettim daha deneme surecim bitmemisti 6 ay sozlesme yapildi ise girerken nedenlerimi aciklamama ragmen sozlesmede ki miktari odemem gerektigini soyledler bana ve istifami kabul ettiler ama yanlis hatirlamiyorsam onlar isten cikardigi takdrde hic bir cezai sarta tabi degiller bu durumda benim istifa edip ayrilmam cezai sarta tabi midir

  1. İş sözleşmenizde deneme süresi kararlaştırılmışsa ve siz deneme süresinde iş sözleşmenizi feshederseniz cezai şarttan sorumlu tutulamazsınız.Ayrıca tek taraflı koyulan cezai şartlar geçersizdir.

 6. ben bir çağrı merkezinde çalışıyorum sözleşme 2 ay deneme süreli 6 aylık bir sözleşme 2 ay deneme süresini başarı ile geçtim şuan 3 ayım doldu ancak ben ailevi nedenlerimden dolayı istifa etmek durumundayım eğer işverenim istifamı kabul etmezse mecburen işe gidemiycem böyle bir durumda 2050 tl lik cezayı ödemek zorunda kalırmıyım nedenemi kendilerine belirteceğim çünkü yinede kabul etmezlerse işe gidemeyeceğim… şimdiden teşekkür ediyorum

  1. Eğer ki iş sözleşmesinde işverenin de iş sözleşmesini feshetmesi durumunda bir cezai şart ödemesine ilişkin hüküm bulunmuyor ise sözleşmeye konulmuş olan cezai şartın geçerliliği bulunmamaktadır.

 7. Merhaba,
  Bir iş yerine başlayalı 40 gün kadar oldu işe girerken eger 1 yıldan önce çıkarsam veya onlar çıkarırsa 6 maaş odenir diye bir sözleşme imzaladım. şimdi işten istifa ettim firma bu parayı talep ediyor benden bu parayı alabilir mi acaba işten ayrılmadan 2 hafta önce bildirdim firmaya ayrılacağımı. ne yapmam gereklidir. yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Haklı sebep olmaksızın istifa ettiyseniz cezai şarttan sorumlu tutulacağınızı ön görüyorum.Ancak cezai şart tutarının hakkaniyete uygun olması gerekmektedir.

 8. İŞÇİ KENDİ MESLEĞİ DIŞINDA İŞ YAPTIRILIYORSA VE İSTİFA EDİP İŞE GİTMEDİYSE İŞ SAHİBİ NEGİBİ SORUNLAR ÇIKARABILIR

  1. İşçiye görevi dışında ek görevler verilebilmesi için işçinin yazılı onayı alınması gerekmektedir.İşçinin yazılı onay vermemesi durumunda işveren ek işler vermeye zorlar ise işçi iş sözleşmesini haklı neden ile feshedebilir.Bu durumda kıdem tazminatı alabilir ve işveren ihbar tazminatı ödemek zorunda kalmaz.Ancak iş sözleşmenizde benzer işlerde çalışabileceğinize dair hükümler bulunuyorsa iş sözleşmeniz gereği uymanız gerekmektedir.Emsal Yargıtay kararı şu şekildedir:

   YARGITAY 9. HD. 13.12.2005 tarih ve 2005/26748 E. 2005/39367 K.

   “…2-Davacının muhasebe elemanı olarak çalışırken genel müdür sekreteri olarak görevlendirildiği ve bu değişikliği kabul etmeyen davacı işçinin 30.4.2004 tarihinde işyerini terk ettiği dosya içindeki bilgi ve belgelerden anlaşılmaktadır. iş koşullarında değişikliği kabul etmeyen davacının işyerinden ayrılması, 4857 sayılı iş Kanununun 24/2-f maddesi uyarınca sözleşmesinin haklı olarak feshi niteliğindedir. Davacı işçi haklı olarak iş sözleşmesini feshettiğinden kıdem tazminatı isteğinin kabulü yerinde ise de, ihbar tazminatına hak kazanılmasına olanak bulunmamaktadır.”

 9. ben özel bir sektörde çalışmaktayım gece sayım işi gündüz mağaza işi olarak geliş gidiş saatlerimiz belli değil ancak 8 saatten fazla çalışmaktayım.ve işverin yaptırım ve agır işler sunması hafta sonu resmi tatilleri çalıştırıp mesai vermemesi sözlü hakaret etmesi şahidim var sigortayı eksik bildirim yapması elimde 1500 olduguna dahıl maaaş yazısıda var.bunları dile getirdiğimde benı maddi hasar verebilecek bir mağazaya şirket elamanları ile zorlamıştır sayımı iptal ettiğimde sözlü taciz etmesine rağmen derhal işimi 22.maddeye göre tazminat vermeden fesh edecegını soylemıstır.onlardan önce fesh etmem mi gerekir?

  1. Bu gibi durumlarda iş sözleşmesini önce fesheden avantajlıdır.Çünkü sona ermiş sözleşmenin bir daha sona erebilmesi mümkün değildir.Ayrıca fesih iradesi tektir ve değiştirilemez.Siz bahsi geçen sebeplerden dolayı istifa ettiğiniz takdirde kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.

 10. teşekkürler:)ayrıca milli eğitime gidecek belgelere de imzamı taklit edip gönderdiklerini öğrendim istifa edip çıktım ama sonradan korktum gerçi sözleşmede 1700 diye yazıyodu sözleşmedeki ücretin ödenmemiş olması derhal fesih hakkı tanır mı acaba

 11. özel bi dersaneyle süreli iş sözleşmesi imzaladım fakat sözleşmede elden 1000 tl 700tl hesaba şeklinde ifadeler vardı gerçi ben patronun 1000 ve 700 diye ayrı ayrı yazdığını gördüm ama ne yazdığını okumadım şimdi ssk’ya 700 üzerinden maaş yatırmış olmaları ve sözleşme imzaladığım tarihten 1 ay sonra sigortam yatmıştı şimdi istifa ettim ama tazminat açarlar diye korkuyorum acaba bunun benim açımdan değerlendirilmesini yaparmısınız

  1. Sosyal haklara tecavüz nedeniyle yapılan istifalar haklı nedenle yapılmış istifa olarak değerlendirilmektedir.Haklı nedenle yapılan istifalarda cezai şart söz konusu değildir.Aldığınız ücretten daha düşük SGK’ya bildirilmesi de sosyal güvence haklarının ihlal edildiği bir gerçektir.Bu nedene bağlı olarak yapmış olduğunuz istifa için cezai şartın geçerli olmayacağını düşünüyorum.

 12. Merhaba İşe girerken bir sözleşme imzalamıştım ve bu sözleşmede 6 aydan önce işten ayrılamayacağımı eger ayrılırsam 3000 tl eğitim masraflarımı ödeyeceğime dair bir sözleşmeydi.4.ayımda işten ayrıldım şirketin bu ücreti benden talep etme ve benimde ödeme yükümlülüğüm varmıdır? Saygılar

  1. İşverenin faturalandırdığı eğitim giderlerinden sorumlu olacağınızı düşünüyorum.Ancak bu rakamın çalışmış olduğunuz süre ile oranlanarak adaletli bir şekilde sizden talep edilmesi gerekmektedir.

 13. merhaba kolay gelsın biz 3 arkadaş bı avm de çalişiyoruz ve bızım bayaram mesayilermızı vermeyeceklerini soyluyolar bizde 3 arkadaş istıfa etmeyi dusunuyruz yasal olarak bı suç olurmu 1 yıllık tazmınatımızı alabılrmıyız pekı bu durumda şimdıden teşk ederız.

  1. Genel tatillerde çalışıldığı takdirde işçinin saatlik ücreti kanunda belirtilen şekilde ödenmelidir.Aksi halde işçi iş sözleşmesini haklı nedenle feshedebilir.

 14. öncelikle sizlere kolay gelsin diyorum ben yaklasık 2 yıldır aynı fabrikada calıştım işe girerken herkeze 2500 avroluk sözlesme imzalattılar ve girmeden istifa kagıdını imzalattırdılar bende şimdi güzel bir iş buldum ayrılmayı patronuma söyleyemiyorum sigortamıda tam yatırmıyor 20 gün yatırıyor ben bu işten nasıl kurtulurum kendim habersiz gitsem tazminat ödermiyim sizden acil cevap bekliyorum

  1. Öncelikle işverenin istifa kağıdı imzalatması tamamiyle hukuka aykırıdır.Sigorta primlerinin de eksik yatması size haklı nedenle istifa hakkı doğurmaktadır.Haklı nedenle yapılan fesihlerde cezai şart söz konusu değildir.İspat yükümlülüğünü düşündüğümüz takdirde istifa dilekçenizi noter kanalıyla yapmanız faydanıza olacaktır.

 15. iyi günler. Kayınpederim şu an bir sitede site görevlisi olarak 12 yıldır çalışmakta ve ekim ayında emekliliği hak ediyor. apartman yöneticisi emekli olduktan sonra çalıştırmayacaklarını belirtmiş. kendisi ise çalışmak istiyor. bu durumda çalıştığı işyerinden istifa etmeden emekli olma gibi bir durumu söz konusu mu tabi ki sgk ya bildirmek şartıyla. istifa etmeden emekli olup, çıkartılma durumunda tazminat alma hakkı var mı. teşekkürler.

  1. 1475 sayılı İş Kanunun 14.maddesine göre emeklilik sebebiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.Bu madde gereğince kayınpederiniz emeklilik nedeniyle işten ayrıldığı takdirde işverenin kıdem tazminatını ödemesi zorunludur.Ödememesi halinde noterden ihtarname çekebilir ve kıdem tazminatına faiz işletmeye başlayabilirsiniz.Daha sonra iş mahkemesinde kıdem tazminatı alacak davası açabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir