İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Talep Edebilir Mi

İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Talep Edebilir Mi?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

Merhabalar

Ben 16.10.1997 tarihinde özel sektörde işe başladım. İlk sigortalı işe başlama tarihim ise 12.10.1994 dür. Bu çalıştığım iş yerinden kendi isteğimle 13.05.2009 tarihinde istifa ettim. Bu iş yerinden kıdem tazminatını hala almamın bir yolu varmıdır.
Teşekkür ederim

Cevabımız:

Merhabalar,
Kıdem tazminatında zaman aşımı 10 yıldır.Bu nedenle 2020 yılına kadar kıdem tazminatı talebiniz için dava açma hakkınız saklıdır.Ancak hiç bir haklı neden olmaksızın istifa etmeniz durumunda kıdem tazminatı hakkınız doğmadığını belirtmek isterim.

[/hide-this-part]

“İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatı Talep Edebilir Mi?” üzerine 37 düşünce

 1. Merhaba

  İki yıl önce istifa etmek zorunda kaldım hakkında asılsız bir söylenti çıkarıldı ve istifa ettim şuanda 5 yıllık tazminatımı almak için dava açmak istiyorum sonuç olumlu olurmu ve dava ne kadar sürer

  İyi çalışmalar

 2. Merhaba,
  1993 ssk girişim var.3600 gün prim sürem ve 15 yıllık sigorta sürem doldu.Şu an raporluyum.sgk dan tazminat alabilir yazısı ve işten bundan dolayı ayrıldığımı belirten yazı ile noterden çektiğimde bir sorun olur mu?İşyerine gitmek istemiyorum.Bir de işveren kaç gün içerisinde ödemek ve cevap vermek durumunda?Cevap vermezse ne yapmalıyım?Acil cevabınızı rica ediyorum.

  1. Raporluyken yapılan fesihler rapor bitim tarihinde sonuç doğurur.Fesih gerçekleştikten sonra kıdem tazminatınızın hemen tek seferde ödenmesi gerekmektedir.

 3. özel bir şirkette 8 yıl çalıştım devamlı mobbing ve hergün ücretsiz fazla mesai yaptırılıyordu bende bu durumu patrona maille şikayet ettim olan bana oldu 5 gün sonra 2013 ocakta beni işten çıkardılar tazminatımı verdiler ben işe iade ve fazla mesailer konusunda dava açtım işe iade konusunda şirket ben kendim verimli olamıyorum çıkmak istemişim gibi bir yazı yazmış 5 yıl önce şirkette biri ile kavga etmiştim onuda delil olarak sunmuş iki tane uyduruk tanık bu adam disiplinsiz demiş benimde tanıklarım var benim sorum
  1-işe iade davası nasıl sonuçlanır
  2-mobbing konusunda sadece tanık yeterlimi ,hergün zorla ücretsiz mesaiye bırakılmakta mobbing sayılırmı acaba

  1. Mailin örneğini mahkemeye sunarsanız işverenin böyle davranmasının nedeni ortaya çıkacaktır.Ayrıca işveren 5 yıl önce yaptığınız kavgayı mahkemeye sunsa bile sonuç alamaz.

 4. Sigortam maaşım üzerinden yatmıyor,bunun için dava açmadan önce ispatlamam gerekiyor.Ancak yaklaşık 5 aydır sigortaya bildirilen kısım bankaya yatıyor;gerisi elden veriliyor.Daha önce tamamı bankaya yatıyordu.Maaşın yattığı bankanın internet şubesine girip döküme baktım,maaşın bildirilen kısmı “maaş ödemesi” adı altında;kalanı ise kişi tarafından yatırılmış üstüne.Bu döküm ispata yeterli midir? Sonuçta 5 yıldır bu şekilde aynı bankadan maaşımı aldım,son 4-5 aydır elden almaktayım.Ayrıca aynı işyerinde çalıştığım mesai arkadaşımın açmış olduğu hali hazırda aynı sebepten sürmekte olan bir dava var,onu beklemek emsal karar açısından doğru mudur? Mahkeme kıyas yoluyla benim meslektaşlarımın hangi ücrete çalıştığını ispatlayamaz mı? Maaşımın neredeyse 1/4 ü sigortaya gösteriliyor çünkü.Yanıtlarsanız yol göstermiş olursunuz.Teşekkürler.İyi çalışmalar

  1. İş arkadaşlarınızın davası olmasa dahi siz dava açtığınız takdirde mahkeme,sizin yaptığınız işi piyasada yapan işçilerin ne kadar ücret aldığını araştırır ve buna göre karar verir.Ayrıca daha yüksek ücret aldığınızı her türlü belge ve delil ile kanıtlayabilmeniz mümkündür.

 5. Sayın hocam ben bir konu hakkında sizlerden fikir almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.Öncelikle ben bir halı fabrikasında 9 seneden beri çalışmaktayım ve artık ayrılmak istiyorum ama kendi isteğinle istifa et diyorlar bende bunu kabul etmiyorum çünkü beni bu durumda kıdem tazminatından mahrum edecekler bende bu hakkımı kaybetmemek için sendikaya üye oldum işten ayrılsam tazminatımı alabilirmiyim beni bilgilendirirseniz sevinirim bu konu hakkında teşekkür ederim şimdiden..

  1. Eğer sendikaya üye olduğunuz için işten çıkartılırsanız kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.Ancak sendikaya üye olduğunuz için istifa ederseniz kıdem tazminatı almanız söz konusu değildir.

 6. Merhaba ben yaklaşık 8 yıldır işçi olarak çalışmaktayım memurlugu kazandım ücretsiz izin alarak memurluga baslasam sorun olabi l ir m i

  1. Memurluğa geçmeniz size haklı sebeple istifa hakkı tanımaz.Bu nedenle kıdem tazminatı alamazsınız.

 7. Merhaba;

  Bir kereste fabrikasında 2 senedir veri giriş sorumluluğu yapıyorum. %50 işitme engelliyim. İş yerim oldukça gürültülü, çalışmış olduğum ofiste herhangi bir ısı ve ses yalıtımı yok. Ayrıca stresli ve zor şartlarda çalışıyor sağlığımızdan ödün veriyoruz. Ofis ortamında çalışmış olduğum sandalyeler ortopedik değil ve bu sebepten ötürü omurgamda şekil bozukluğu oluşmaya başladı ve fizik tedavi görüyorum. Yaptığım isteklere rağmen bu durum göz ardı edildi ve edilmeye devam ediyor. Çalışma şartlarımız zorlaştırılarak bir nevi bezdirme politikası yapılıyor. (Isınma ihtiyacımızda cabası) Çalışma şekli olarak iş verenim İşçi sağlığı ve güvenliğini sağlayamıyor. Ben bu şartları öne sürerek iş sözleşmemi fesh edebilir ve kıdem tazminatı alabilirmiyim?

  1. Konu ile ilgili İş Teftiş Grup Başkanlığı’na şikayette bulununuz.Bilirkişi incelemeye gelerek işçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili rapor hazırlayacaktır.Bu rapora göre hareket etmeniz çok daha sağlıklı olacaktır.

 8. çağrı merkezinde işe başladım 21 gün çalıştım işten çıkarıldım 900 tl maaşım vardı fakat sigortam yatmamış nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 9. Gökay bey merhabalar,
  ben 24.04.2009 tarihinde başladığım özel bir şirketten ayrıldım. fakat anlaşmalı gibi ayrıldım. Benim sorum ise açıklayacağım konuyla ilgili olarak acaba işe geri dönüş davası açabilirmiyim ve nasıl bir süreç izlemeliyim. Kazanma şansım nedir.
  İlk önce bana kendi el yazımla şu yazıyı yazdırdılar ” 24.04.2009 tarihinden itibaren calıştığım tıbbi mümessillik görevimi tüm haklarımı bana ödenerek ve karşılıklı anlaşma çerçevesinde 22.02.2013 itibari ile sonlandırıp iş sözleşmemi fesh etmenizi talep ederim.” Daha sonra fesih bildimi yazılı evrağıda imzaladım onda ise şu yazıyordu ”şirketimiz bünyesinde 24.04.2009 tarihinden itibaren yürütmekte olduğunuz tıbbi mümessil görevinizden tazminatlarınızın ödenmesi kaydıyla ayrılmak istediğiniz talebiniz tarafımıza ulaşmış ve kabul edilmiştir. ayrıca görev bölgenizde tıbbi mümessil sayısında azalmaya gidileceği sebebinden dolayı da iş yerinin gereklerinden kaynaklanan sebeplerden dolayı iş kanunun 18/I maddesi gereğince iş yerinin ve işin gereklerinden kaynaklanan nedenlerle eleman azaltımına gidileceğinden 22.02.2013 tarihi itibari ile iş akdiniz fesedilmiştir. ” bu evrağın altına tüm haklarım saklı kalmak koşulu ile imzalıyorum yazdım.. ibranamem de de tüm alacaklarımı aldım. maddi ve manevi hiç bir hak talep edmeyeceğim yazıyordu . bunu da imzaladım. ihbar ve tazminatım ı 10 gün içerisinde yatıracaklarını söylediler. ve işten ayrıldım.
  Şimdi ben bu durumda işe geri dönüş mahkemesi açabilirmiyim.
  Yanıtlarsanız çok sevinirim.
  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Bu durum istifa olarak da değerlendirilse ikale olarak da değerlendirilse işe iade davası açma hakkınız bulunmamaktadır.

 10. ben şuan bi işyerinde4 çalışmaktayım yeni iş arıyorum bu yeni işi aramak için şimdiki calıştıgım yer beni iş bulmam için erken göndermek zorundamı

  1. Eğer işveren sizi işten çıkarttıysa ve ihbar süresindeyseniz işveren iş arama izni vermek zorundadır ama siz kendiniz çalışırken başka iş arıyorsanız işverenin iş arama izni vermesi zorunlu değildir.

 11. merhabalar; özel bir şirkette 1,5 yıldır çalışıyorum. haftalık çalışma planında haftanın 6 günü, günde 9 saat çalıştığım görünüyor, ama fazlada çalıştığımız olmuştur. Tabi fazla mesaiyiyi isbat edebileceğimiz bir tutanağımız yok elimizde ama fazla çalıştığımız bilinir. İşyeri bazı hafta hatta hiç bir ücret ve mesai vermeden bize haftalık izin kullandırmıyor bu çalışma planında belli evrağı var. Bazen kafasına göre bize mesai bitmesine rağmen eve gitmemize izin vermeyip fazladan çalıştırıyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor bilemiyorum, çünkü çalışma saatlerimiz belli değil ne zaman çıkacağımızı bilemiyoruz fazladan çalıştırıp mesai vermiyorlar. İşyerinde birden çok iş yaptırıyorlar. Günlük Planda görünen çalışma saati : günlük 9 saatten x 6 iş günü = 54 saat haftada çalışıyorum. Ama bu sadece kağıt üzerinde yani fazla çalıştığımız aşikardır. Bildiğim kadarıyla İş Kanununa göre haftada çalışma süresi 45 saat diye biliyorum. Haftalık 54 saat çalışan bir işçi olarak hakkımı mahkemede arayabilirmiyim ve haklılık durumum nedir. bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Mahkeme yolu açıktır.Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunarak fazla mesailerinizin tespitini talep edebilirsiniz.

 12. 12/04/2007 yılından bu tarafa çalışıyorum . maşta anlaşamadım. izin parası ne kadar tutar veya neye göre hesaplanır .başka hak talep edebilirmiyim. teşekkür ederim.?

 13. Amcam Halil Basan’ın Doğum tarihi 1949…. SSK Başlangıç tarihi 1966. 1976 yılına kadar toplam 261 gün. 1971-1973 yılları 20 ay askerlik.. 1976 ile 1983 yılları arasında 6 yıl 7 ay Emekli Sandığı’nda hizmet.. 1983 ile 2013 arası 528 gün SSK … SSK Askerlik borçlanmasını kabul etmiyor.. Emekli Sandığından ayrıldıktan sonra 1260 gün fiili hizmet zorunluluğu getiriyor.. Emekli Sandığı’na bağlanmadan önce, yani 1976 dan önce SSK lı olarak çalıştığı 261 günü kabul etmiyor…. Emekli Sandığı ise 1999 Tarihinde 3600 uygulamasını durdurduğunu 5400 iş günü çalışmış olursa maaş bağlayabileceğini belirtiyor.. Ancak ilgili yasaya baktım 1999 dan itibaren Emekli Sandığına giriş yapacak olanlar için 5400 uygulaması getirilmiş.. SGK adı altında hizmet birleştirilmesi varsa 3600 ile emekli olması gerekir.. Fakat uygulamada her iki kurum da kendi mevzuatına bakıyor.. Bu durumda 3600 ün bir anlamı yok.. Hukuken askerlik borçlanmasının hizmet olarak kabul edilmesi gerekir.. Emekli Sandığından önce çalıştığı 261 iş günü kazanılmış hakktır.. SSK bu hizmeti nasıl yok sayabilir.. Bu durumda ne yapması gerekir..

 14. Merhaba işte ayrılmak isteyen birişiçi nin fazla mesailerde doğan alacağı var ise bu alacağını istifa ettiği takdirde ihbar süresinden düşebilir mi?

 15. Merhabalar
  Yaklaşık 20 aydır bir kurumda “24 ay belirli süreli” olarak çalışmaktayım.Bu ay itibarı ile tecilli olan askerliğimi (erken sevk isteyerek) yapmak üzere istifa etmek niyetindeyim.Kıdem tazminatı almaya hak kazanır mıyım? Ayrıca istifa ihbar sürem ne kadar? Konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Askerlik sebebiyle yapılan istifalarda ihbar süresi bulunmamaktadır.Derhal işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

 16. merhaba ben 4 aydr bi şirkette calısıyorm maasımın asgarı ucretı bankaya kalanı da elden verılıyor. ısten cıkarıldım sıkayet etmek ıstıyorm sıgorta prımım dusuk gosterıldıgı ıcın nasıl bı dılekce yazmam gerekıyo yardımcı olur musunuz. ek olarak mmasım 1400 tl bunu nasıl kanıtlayacaqım elımde bı belge yok ıs sozlesmesı de yapmadılar hakkımı sonuna kadar aramak ıstıyorm yardımcı olursanız sevınırım.. ii günlr

  1. Alo 170 SGK hattına şikayette bulunarak SGK müfettişleri tarafından iş yeri hakkında inceleme başlatabilirsiniz.

 17. merhaba hocam
  1,5 yıldır klima üreten bir firmada hem üretimin montaj bölümünde hemde elektrikçi olarak çalışıyorum maaşımın düşük oldugunu yükseltilmesini istedigimi söyledim ve olumlu bir yanıt alamadım 10 saat durmadan ayakta çalışıyorum ve ayakta fazla kaldıgımdan işler bana zor gelmeye başladı hak ettim maaşıda alamadıgımdan işimden ayrılamak istiyorum hangi herhangi bir gerekçe ile kıdem,ihbar ve işsizlik maaşı alarak işden ayırlabilirim
  saygılar

  1. Maalesef maaşın düşük olması sebebiyle istifa ettiğinizde kıdem tazminatınızı alamazsınız.Ancak haftalık 45 saati aşan çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmiyorsa fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi sebebiyle istifa ederseniz kıdem tazminatınızı alabilir ve işsizlik maaşından faydalanabilirsiniz.İstifa durumunda ihbar tazminatından söz edilemez.

 18. meraba ben 1996 yılından itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım son iş yerim de 3 yıldır faliyet gösteriyorum ve çalışanlar arasında haksız bi şekilde ücret zammı yapıldı ve nice farklı şeyler işte çay paydosu yok yarım saat fazla çalışılıyor ve bu yüzden istifa etmeyi düşünüyorum istifa etiğim zaman tazminat alabilirmiyim albilirsem kanunun hangi maddesine dayanarak alabilirim teşekkürler

  1. Eğer sizinle aynı özelliklere sahip ve aynı pozisyonda çalışan kişilere zam yapıldıysa ancak size yapılmadıysa ayrımcılık ilkesine aykırılık sebebiyle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.Fazla mesaiye hak kazanıyor ama fazla mesai ücretlerini alamıyorsanız yine haklı nedenle istifa edebilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir