İstifa Dilekçesi Nasıl Olmalıdır

İstifa Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba,

Ben özel sandığa bağlı bir banka çalışanıyım. çalıştığım kurumdan istifa ederken dilekçemde belirtmem gereken ibareleri iletebilirmisiniz. örnek bir dilekçeniz var mı? istifa sonrası haklarımı aramak için dilekçede belirtmem gereken ibareleri iletebilirmisiniz.

bilgi verirseniz sevinirim.

Cevabımız:

İstifa etmeniz halinde kıdem tazminatına İş Kanunu gereğince hak kazanamamaktasınız.İşvereninizin sizi ihbar süreniz boyunca çalıştırması durumunda da ihbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.Ancak kullanmadığınız yıllık ücretleri izinlerin parasını,fazla mesai ücretlerini,maaş alacaklarınızı talep edebilirsiniz.İstifa dilekçenizde bunlara ilişkin bir hüküm koyabilirsiniz.Ancak herhangi bir ibare koymasanız dahi alacağınız olması durumunda Çalışma Bölge Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz ve 5 yıl içerisinde alacak davası açma hakkınız bulunmaktadır.Eğer ki iş yerinizden ücret alacağınız var ise işvereninizin size imzalatmak istediği ibranameyi de imzalamayabilirsiniz.Çünkü imzalarsanız işvereniniz mahkemede ibranameyi aleyhinize kullanabilir.Alacak davasında da işvereniniz mahkeme konusu olan alacaklarınızı tarafınıza ödediğini ispatlamakla yükümlüdür aksi halde mahkeme lehinize sonuçlanacaktır.

[/hide-this-part]

“İstifa Dilekçesi Nasıl Olmalıdır?” üzerine 3 düşünce

  1. kolay gelsin sizden bı konuda yardımlarınızı rica edıyorum.bi alman firmasında özel sektörde 23,07,2013 tarıhınden beri çalışmaktayım ve bugunden itibaren isifa etmek istiyorum yanlız yasal sürec olarak 28 gun onceden ihbar gondermem gerekıyormuş bunu bugun yazıcam yanlız bu 28 gun devam ettıgım ve 10 gunde izin hakkımın bulunmasıyla ılgılı istıfa dılekçesini nasıl yazabılırım ve gerıye kalan özlük haklarımın hepsını tarafıma ödenmesinin talebınde bulunmalıyım yardımcı olursanız sevınırım iyi çalışmalar.

  2. Gökay Bey,

    Yaklaşık 12 aydır yurt dışında büyük bir türk firmasında çalışıyorum.İş bitiminde (14ay) haklarım nelerdir.O ülkenin yasalarına göre mi yoksa türkiyeden gelirken sözleşme yaptığım işkur olduğu için türkiyedeki haklarım neyse ona göre mi ihbar,tazminat… alırım.

    Saygılar
    Teşekkürler…

    1. Türk mevzuatı kapsamındasınız.4857 sayılı iş kanunu uyarınca değerlendirilirsiniz.Ancak iş sözleşmenizin bitişi objektif bir nedene dayanıyor ise sözleşmenin kendiliğinden sonra ermesi halinde kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir