İşten Ayrılmak İstiyorum

İşten Ayrılmak İstiyorum

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

kolay gelsin 08.15.2012 tarihinde bir mağazaya işe girdim şimdi başka bir mağazaya geçmek istiyorum işveren hakkında işlem başlatırım diyor sözleşmemizde yok ne yapmalıyım acil cevap lütfen.

Cevabımız:

Merhabalar,
İşçi,dilediği sebepten istifa etme hakkına sahiptir.İşçinin istifa edebilmesi için geçerli bir sebep aranmamaktadır.Bu sebeple siz de ihbar süresine uymak kaydıyla istifa etme hakkına sahipsiniz.6 aydan fazla kıdeme sahip olmanızdan dolayı işverene 4 hafta önceden işten ayrılacağınızı bildirmeniz gerekmektedir.İş Kanunun 17.maddesinde belirtilen süreleri ihlal etmediğiniz sürece işvereninizin sizden bir tazminat isteyebilmesi söz konusu değildir.
[/hide-this-part]

“İşten Ayrılmak İstiyorum” üzerine 4 düşünce

  1. 6 yıldır uzunyol sürücüsü olarak çalışıyorum. akşam saat 21:00 de işyerinde oluyorum 23:00 da kamyonla yola çıkıyorum sabah 05:00 da gittiğim şehire varıyorum . varmış olduğm şehirde işyerine ait merrkeze aracı bırakıp şirketin anlaşmalı olduğu otele gidiyorum .akşam 21:00 de tekrar aracın olduğu merkeze geliyorum.araç yüklenince saat 23:00 te yola çıkıp ana merkeze sabah 05:00 civarında dönüyorum ve sabah 06:00 da servisle eve gelmiş oluyorum .
    sorum şu …tevden çıkıp geri dönmem toplamda 33 bazen 38 saat gibi sürüyor.Bu sürelerin (şehirler arasında). bunun ne kadarı mesaiden sayılıyor.
    ÖRNEK: işyerinden yola çıkış tr 01,02,2013 saat 21:00 dönüş 03,02,2013 saat:06:00 …. otelde kaldığım süreler mesaiden sayılıyormu. TEŞEKÜRLER..

    1. Öncelikle şunu belirtmek isterim otelde geçen sürelerin çalışma süresinden sayılması ve fazla mesai hesabına dahil edilebilmesi söz konusu değildir.Ayrıca iş yerinde 24 saat kalsanız dahi kanunen çalışması süresi 11 saat olarak değerlendirilir.Çünkü işçinin temel ihtiyaçları 24 saatten düşürülmektedir.Bunun yanı sıra şehir dışında işverenin gözetimi dışında olmanız ve çalışma saatlerinizi bir nevi kendiniz belirlemeniz sebebiyle fazla mesai hesabı yapılması çok adaletli olmayacağı görüşündeyim.Bunun için fazla mesai ücreti,ücretinizin içinde ödenebileceğini düşünüyorum.

  2. 6yıldır özel sektörde çalışıyorum ve açıktan 4 yıllık üniversite bitirdim son 1 yıldır farklı bölümlerde çalışıyorum şuan sağlıksız bir çalışma ortamında çalıştırmak istiyorlar bende orda çalışmamak için işten ayrılmak istiyorum kıdem tazmimatı alarak iş hakkımı fesih edebilirmiyim vede kendim fesih etiğimde işsizlikten yararlanabilirmiyim teşekkürler.

    1. Çalışma şartlarınızda esaslı bir değişiklik yapılabilmesi için yazılı onayınızın alınması gerekmektedir.Bu talebe 6 iş günü içerisinde onay vermezseniz bu değişiklikten sorumlu tutulamazsınız ve işten çıkartıldığınız takdirde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir