İşinden Memnun Olmayan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi

İşinden Memnun Olmayan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba benim sorum kıdem tazminatını nasıl alabilirim? 1 yıla yakındır özel bir kuruluşta çalışıyorum yılım dolduğunda çıkmak istiyorum çünkü yerimden memnun değilim acaba kıdem tazminatı alabilir miyim? maaş bordrosunu kanıt olarak göstererek.

Cevabımız:

Merhabalar,
Kıdem tazminatı alabilmenin iki şartı bulunmaktadır.Bunlardan ilki iş yerinde tam 1 yıllık çalışmaya sahip olmaktır.İkinci şart ise iş sözleşmesinin kıdem tazminatı hakkı doğuracak şekilde sona ermesidir.Bu iki şartın da sağlanması gerekmektedir.Aksi halde işçinin kıdem tazminat hakkı bulunmamaktadır.Sizin durumunuzda da 1 yıllık çalışmayı tamamlasanız dahi iş sözleşmenizi kıdem tazminatı hakkı doğurmayacak şekilde sona erdirmeniz halinde kıdem tazminatı alamazsınız.İşinizden memnun olmamanız da tek başına size kıdem tazminatı alabilme hakkı vermediği görüşündeyim.
[/hide-this-part]

“İşinden Memnun Olmayan İşçi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi?” üzerine 9 düşünce

 1. merhabalar ben akü fabrikada çalışmaktayım yaklaşık olarak 3 yıl olacak ve 2013 yılında kandaki kurşun değerim yüksek çıktıgı için meslek hastalıkları hastanesinde tedavi gördüm yaklaşık olarakta 3 aydır işe gitmedim şimdi bölümümü değiştirdiklerini öğrendim
  1. bunu benim rızam olmadan yapabilirlermi
  2. bölüm değişikliği 2. olacak bununla beraber bu doğrumu
  3. maaş bordromda ilk çalıştıgım fabrikaya girdiğimdeki bölüm yazmaktadır
  ayrıca işi kendim bırakmam için baskı yapılıyor
  işten kendi istegimle ayrılırsam tazminat alabilirmiyim

 2. m.işten ayrılmayı düşünüyorum.sigorta başlangıcım 1998 yılı.ama ay olarak 15 yılı da tutması gerekir mi bilmiyorum.prim 3636 gün. kıdem tazminat ve ihbar tazminatı alabilir miyim.birde işe girdiğim ilk günden beri haftalık tatil kullanmadım yani kullanamadım.365 günün tamamında çalışmaktayım.senelik izinlerde de izin kullananın yerine 8 saat olan çalışma süresi 12 saat olarak tuttum ve tutmaktayım.karşılığında da maddi olarak hiçbir ücret almadım.bütün bu haklarımı mahkeme yoluyla istesem sizce ne olur.alabilir miyim.geri dönüş yaparsanız çok sevinirim.saygılar kolay gelsin

  1. 15 yılı tam olarak doldurmanız gerekmektedir.Doldurduysanız SGK’dan yazıyı alıp istifa edin kıdem tazminatınızı alırsınız.Diğer alacaklarınız ödenmez ise alacak davası açınız.

 3. merhaba benim dört buçuk yıldır bir şirkette çalışmaktayım ama sağlık sorunları nedeniyle rapor aldığım için yerimde değişikliğe uğradım eğer istifa edersem kıdem veya ihbar tazminat hakkım oluyor mu ?
  şimdiden teşekkür ederim

  1. Sağlık problemleriniz işin niteliğinden kaynaklandıysa ve çalışmaya devam etmeniz sağlığınızı tehdit ediyorsa iş sözleşmenizi haklı nedenle sona erdirebilirsiniz.

 4. merhaba bana da yardımcı olursanız sevinirim 01 09 2011 bir opet istasyonunda yemek ve temizlik işlerine bakmak üzere işe başladım 03 11 2012 da işten çıkartıldım çalışmak istememe rağmen bana istifa yazdırıp imzalattılar buna dayanarak ne tazminatımı verdiler ne de işkura işsizlik parası için başvurabiliyorum bana yardımcı olur musunuz? bu haklarımı tamamen kaybettim mi? üniversitede kızım okuyor ve yalnız yaşıyorum başkada bir gelirim yok şimdiden teşekkür ederim
  bu iş verenlerin haksızlıklarına dur diyecek kimse yok mu? çalışanlarını çıkartıp kendi çıkmış gibi gösteriyorlar

  1. Böyle bir durumu ancak dava ile düzeltebilirsiniz.Zor bir dava sizi bekliyor.İş arkadaşlarınızın şahitlikleri bu davada son derece önemli olacaktır.

 5. 5 ay süresince bir firmada çalışmaktayım,herhangi bir sözleşmem yok.firmanın banka maaş hesabından yalnızca maaşını almaktayım.firma 5ay sonunda işten çıkarması sonucu beni,herhangi bir tazminat hakkım varmıdır?
  Ayrıca işsizlık maaşından yeni bir işe girene kadar faydalanabılıyormuyum,5aylık çalışma ve isten çıkarılması durumunda?

  1. Kıdem tazminatına hak kazanabilmek için en az 1 yıllık çalışmanın tamamlanması gerekmektedir.Eğer işten çıkarılacağınız 2 hafta önceden ihbar edilmez ise 2 haftalık ihbar tazminatı alabilirsiniz.İşsizlik maaşından yararlanabilmek için 3 yıl içerisinde 600 gün sigorta primi,en son iş yerinde 120 gün sigorta primi ve işten çıkartılmak/haklı nedenle istifa koşulları aranmaktadır.Sağlıyorsanız işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir