İbraname Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir

İbraname Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

İbraname,en erken  iş sözleşmesinin fesih tarihinde işverenin tüm borçlarını işçiye ödediğine dair işverence işçiye imzalatılan belgedir.Ancak ibranamelerin süresi Yeni Borçlar Kanunu ile değişmektedir.Yeni kanun ile sözleşme fesih tarihinden 1 ay sonra bu belgeler imzalatılmalıdır.İbranamelerde ödenen tutarların miktar olarak yazılmamasına dikkat edilmelidir.Çünkü kıdem tazminatım olan 10.000 TL’yi aldım diye bir ibare konulursa; işçi dava açtığı takdirde mahkeme işçinin daha fazla hakkını istediğine hüküm verebilir.Bu sebeple tutar yerine kıdem tazminatımın tamamını aldım şeklinde maddelere yer verilmelidir.İşçi ise,ödenen paranın büyüsüne kapılmadan her maddeyi dikkatli bir şekilde okuyup ve okuduğu paraları aldığına emin olmalıdır.Aksi takdirde attığı imzadan dolayı mahkemede  kendini ispatlayamaz.

[/hide-this-part]

“İbraname Düzenlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir?” üzerine 4 düşünce

  1. 11 aydır bir iş yerinde çalışıyorum 11 aydan sonra işten çıkarıldım fakat imza atmadım.Kıdem tazminatı alabilir miyim? Alabilirsem eger ne kadar alırım ?

  2. İŞÇİLERDE RAPOR KULLANAN İŞÇİ YRİNE ÜÇ GÜNLÜK RAPORLU İŞÇİ YERİNE İŞÇİ ÇALIŞTILMALIMIDIR
    YOKSA KAÇ GÜNLÜK RAPORDA İŞÇİ ÇALIŞTIRILMALI

    1. Raporlu olan işçinin yerine belirli süreli iş sözleşmesi kapsamında işçi çalışabilmektedir.Ancak belirli iş sözleşmesi yapılırken dikkat edilmesi gereken husus objektif bir koşulun olmasıdır.Sizin bahsettiğiniz durumda da objektif koşul raporlu işçinin rapor süresi bittiği tarihdir.Bu bağlamda buna benzer bir ibarenin iş sözleşmesinde bulunmasına dikkat etmelisiniz.Aksi takdirde çalıştırılan işçinin iş sözleşmesi belirsiz süreli iş sözleşmesine dönüşerek işveren daha büyük sorumlulukların altında kalabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir