Fazla Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır

Fazla Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

özel sektörde günde 9 saat 6 gün çalışıp 1 gün hafta tatili kullanıyorum. işyerindeki fazla çalışma süresi nasıl hesaplanır.ayın günlerindeki fark etkiler mi?(Ali D.)

Cevabımız:

Fazla mesai ücretine hak kazanabilmek için haftalık 45 saatten fazla çalışılması gerekmektedir.Çalışma süreleri hesaplanırken ara dinlenmeler çalışma süresine dahil edilmemektedir.Yani ara dinlemeler düşüldükten sonra 6 gün boyunca 9 saat çalışıyorsanız haftalık 9 saatlik süre için fazla mesaiye hak kazanırsınız.Ancak 9 saatlik çalışma sürenize ara dinlenmeler dahil ise ara dinlenme süresinin 1 saat olduğunu varsayarak 6 gün boyunca 8 saat çalışıyorsanız haftalık 3 saat fazla mesai yapmışsınız demektir.

[/hide-this-part]

“Fazla Çalışma Süresi Nasıl Hesaplanır?” üzerine 18 düşünce

 1. Gökay bey merhaba. Son çalıştığım iş yerinde günlük 10 saat çalışıyordum. Ayrıca Ramazan bayramı tatili boyunca 14 saat çalıştım. Fakat gerekli mesai ücretini alamadım. Ne yapmam gerekiyor? Ne kadar bir alacağım var ? Asgari ücret ile çalışıyordum.

 2. Merhaba Özel bir çağrı merkezinde çalışıyorum ve bayram tatilimizi bahane edip bayramda rahat tatil yapabilmemiz için normal saatimize hergün 1 saat ekleyip haftasonu ise normalde yarım gün çalışıyorken 4 saat eklediler.benim normal resmi tatilimi bana mesai karşılığında hediye ediyolar yani bu konuda ne yapabiliriz?bundan önceki ay ise mesai ücretlerimizi vermediler çalışma saatleri içerisinde off kampanyası yaptılar hedef tutturan erken çözülecek diye erken çözüldüğümüz için de bizim mesailerimizi o erken çözüldüğümüz saatlerden kesmişler anlyacağınız off kampanyası sayesinde mesai ücretlerimizi de kestiler bizi kandırdılar resmen..

 3. merhaba gökhan bey 16 aydır özel bir iş yerinde haftada 6 gün olmak üzere günlük 12 saat çalışmaktayız maaş 13 ay 800 tl 3 ay net 1500 den çalışıyorum işyerinden ayrılmak istiyorum ne kadar tazminat ve fazla mesai alabilirim

 4. benim merak ettiğim konu normalde haftalık çalışma 45 saat.. bizim haftalık çalışma saati 52 saat. duyduğum kadarıyla yemek ve molaları bu 52 saate dahil etmişler. Bu yemek saatleri haftalık çalışma saatinden ayrı tutulabilir mi ? Bu yasal bir hak mı? ben 45 saat calışmak istiyorum gibi bi talep olabilir mi? şimdiden teşekkür ederim .iyi günler

 5. Merhaba ben özel sektörde çalışan işçiyim.eylül 2002-mayıs 2005 tarihleri arasında sigortasız calistım.askerligimi yaptıktan1ay sonraekim 2006da tekrar aynı işyerine sigortalı olarak başladım sigortamı 1yıl geciktirerek ekim 2007de başlattılar. günlük 12 saat aylık 2 gün izin ve senelik 15 gün tatille çalışıyorum.sene başında .haziran 2013 te işi birakacagimi sözlü beyan ettim.benden 2014 ocak ayına kadar çalışmamı ve ondan sonra cikmami talep ettiler.kabul ettim.bu güne kadar hiç bir asgari geçim indirimi maasima eklenmedi ve ayrıca asgari ücretle gosteriliyorum bütün haklarimi hesaplatmam istendi benden. suan haziran ayı itibariyle maaşım 1800 lira yapıldı.acaba gecmise dönük alacagim haklar neler olur.beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler…

  1. Geri dönük hizmet tespit davası açarak sigortasız çalıştığınız dönemlerin sigortasını yaptırabilir ve gerçek ücretleriniz üzerinden primlerinizi düzelttirebilirsiniz.Ayrıca fazla mesailer ile ilgili olarak Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz.

 6. ozel bi sirkette 5 yildir calismaktayim. Sirketten cikis saatlerimiz hic belli olmuyor sabah 8de is yerinde baslayip aksam kah 7.30 kah 8.30 bazen 10 lari 11leri bile huluyor. Asiri stres altinda calistigimiz icin tum sirket calisanlarinin muzdarip oldugu bir konu bu konu hakkinda nasi bir yol izleyebilirim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Haftalık 45 saati aşan çalışmalar için fazla mesai ödenmiyorsa iş sözleşmenizi haklı gerekçeyle feshedebilirsiniz.

 7. 6 yıldır bir özel sektörde çalışıyorum ayrılmak istiyorum sebebi şü fazla mesai yapıyoruz mola saatimiz yok maaşımızın yarısını bankadan yarısını elden alıyoruz sigortamızı asgari ücretten gösteriyor izinlerimizi onlar ayarlıyor bu şartlarda kendim ayrılırsam dava açıp tazminatımı alabilirmiyim

  1. Fazla mesailerin ödenmemesi,sigorta primlerinizin düşük ücretten bildirilmesi halinde haklı nedenle işten ayrılıp haklarınızı alabilirsiniz.

 8. merhaba ben otelde çalışıyorum,hergün farklı mesai saatine gidiyorum bir gün sabah bir gün öğlen ve haftanın 3 günü sabah 8 öğlen 12 akşam 18 de tekrar işbaşı 22 de bitiyor. kanunda böyle bir çalışma şekli varmı? beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz.

  1. Çalışma saatleri iş sözleşmelerinde belirlenir.Kanuna göre çalışma saatleri işin gerekliliklerine göre farklı şekilde bölünerek belirlenebilir.

 9. meraba ben bir hastanede yönetici olarak görev yapmaktayım.merak ettiğim bir konu hakkında detylı olarak bilgi almak istiyorum.hastanede 340 personel çalıştırmaktayım.nisan ayı nöbet saatini şu şekilde hesaplayorum 8 hafta sonu ve 23 nisan tatil günlerini çıkıyorum geri kalan 21 iş gününü 9 ile çarpıyorum çıkan sonuç 189 saat olarak personele nöbet yazıyorum doğrumudur bunu öğrenmek istiyorum teşekkür ediyorum.

  1. Böyle bir düzenleme yapsanız dahi işçilerin fazla mesai yapıp yapmadığı haftalık çalışma saatlerine bakılarak karar verilir.Aylık çalışma süresi üzerinden yapılmaz.Eğer bazı işçiler haftalık 45 saati aşarak çalışıyorsa fazla mesai ödenmesi gerekir.

 10. aldığınız ücret net sanırım, günlük ücretiniz 55 tl, saat üctetiniz 7,33tl , fazla çalışmalar içinde hak ettiğiniz ücret saat başına 10,99 tl dir. haftalık 3 saat fazla çalışmanız var. bedava bilirkişilik yaptık 😀

 11. meraba ben ayşe ben 10 aydır özel sektörde hemşirelik yapıyorum ve haftalık 45 saat çalışma saati olarak sözleşme imzaladım ama ben haftalık 48 saat çalışmaktayım ve her hafta fazla mesailere kalmaktayım çok nadirdir haftada 48 saat çalışmam ve yemek arası istirahat arası da bulunmamaktadır çok nadir yemek arası verdiğimizde ve benim fazla mesailerim saati den hesaplanmaktadır benim maaşım aylık 1650tl sizce ne yapmalıyım bana yol gösterir misiniz ve ben bu konuyu konuştugum zaman benim fazla mesailerimi sade 7 tl. den hesapladılar ne olur bana yardımcı olun…

  1. 45 saati aşan çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmesi 4857 sayılı İş Kanunu gereğince zorunludur.Ayrıca 7,5 saatten fazla süren çalışmalar için de 1 saatlik molanın verilmesi yine iş kanununca güvence altına alınmıştır.Aksi halde Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir