Çıkış-Giriş Yapılarak Kıdem Tazminatının Sıfırlanmasına İlişkin Olay

Çıkış-Giriş Yapılarak Kıdem Tazminatının Sıfırlanmasına İlişkin Olay

Çıkış-Giriş Yapılarak Kıdem Tazminatının Sıfırlanmasına İlişkin Olay

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Olay

Maaşı 3.000 TL’den 3 yıl kıdeme sahip bir işçi olduğunu varsayalım.Kıdem tazminatı yaklaşık 9.000 TL’dir.İşveren bu para kendine daha fazla yük olmasın diye işçi işten çıkartıp tekrar girişini yaparak kıdemini ödemiş ve sıfırlamıştır.Bu işçinin 12 yıl süreyle çalıştığını ve her 3 senede bir işverenin işten çıkartıp tekrar işe aldı göstererek 9.000 TL ödemiş ve kıdemini sıfırladığını düşünelim.İşçinin mahkemeye gitmesi halinde ne olur?

Cevap

İş Kanunu gereğince kıdem tazminatı,işçinin son ücretinden ödenen bir tazminattır.Mahkeme,işverenin kendi yükünü azaltmak için böyle bir yol izlediği görüşünü savunması çok kuvvetli bir ihtimaldir.Bu sebeple 12 yıl sonundaki işçinin son ücretinden kıdem tazminatını yeniden hesaplayacaktır.Daha önceden ödediği kıdem tazminatlarının hesaplanmasındaki ücretler düşük olduğu için yeni hesaplanan kıdem tazminatı daha fazla çıkacaktır.Önceden ödedikleri,yeni çıkan kıdem tazminatı tutarından mahsup edilerek işçiye yeniden ödenir.

[/hide-this-part]

“Çıkış-Giriş Yapılarak Kıdem Tazminatının Sıfırlanmasına İlişkin Olay” üzerine 9 düşünce

 1. merhaba hocam..ben yaklaşık 8 aydır bi şirkette makine mühendisi olarak çalışıyorum.Bu şirketin türkiyede olan birçok şantiyesinin birindeyim.bu 8 ay sonunda şantiye değişikliği sebebiyle sigorta çıkışımın yapılacağını öğrendim..15 gün sonra diğer şantiye başladığında aynı şirketten sigortamın tekrar başlanacağı söylendi..bu durum benim kıdem tazminatımı nasıl etkiler? birde diğer sosyal haklarımı etkiler mi?

 2. merhaba…2008 de girdi çıktı yapılarak 1 ay,yine 2009 da girdi çıktı yapılarak 10 gün ve 1 haziran 2010 dan itibaren kesintisiz aynı iş yerinde sigortam bulunmaktadır.bu çıktılarda istifa dilekçesi vermeden çıkış yapılmış.işveren kendisi yapıyor…kıdem tazminatını ne zaman dan başlayarak alacağım…süre başlangıcı hangi tarih oluyor…yardım ederseniz sevinirim.teşekkür ederim

  1. İşveren çalıştığınız döneme ait kıdem tazminatınızı eksik öderse dava açarak girdi çıktı yapıldığını ispatlayabileceğinizi ve haklarınızı alabileceğiniz görüşündeyim.

 3. Mrh,

  01.11.1994- 22.04.2000 yılından yurtdışına gitmek için ayrıldım,

  01.05.2004 yılından beri aynı şirketin farklı A.Ş. lerinde çalışmaktayım,

  2000 yılına ait istifa dilekçem yok, kıdem tazminatım ve yıllık izinlerim hesaplanırken 15 yıl üzerinden mi hesaplanacak? 9 yıl üzerinden mi? bilgilendirirseniz çok memnun olurum, iyi çalışmalar.

  1. Yurtdışına gitmeniz istifa anlamı taşır bu nedenle kıdeminizin 2004 yılından hesaplanması gerekir.

 4. 14 ay 15 gündür bir iş yerinde çalışmaktayım 10.10.2012 işten çıkışım verilip,hemen ertesi gün 11.10.2012 tarihinde işe geri alınmışım,(iş yeri sicil numarasıda farklı bu arada),bu uygulama sanırım hemen herkesin sorunu,bu durumda ne yapmam gerekir? işten cıktıgım zaman tazminat alma hakkım varmı? iş yerinden haklı bir şekilde ayrılmak için yeterli bir sebep mi ? bilgilendirirseniz sevinirim.. iyi çalışmalar.

  1. Bu gibi durumlarda mahkeme iş yerleri arasında organik bir bağ bulunması halinde tüm sürelerin birleştirilerek kıdem tazminatı hesaplaması yapmaktadır.

 5. 2001 yılından beri Tıp fakültesinde özel şirket aracılığıyla çalışmaktayım Bu şirketler her yıl değişmekte dolayısıyla bizede giriş çıkış yapılmakta 3600 günümün dolmasına az bir zaman kaldı. 3600 günüm dolunca SSK dan Kıdem tazminatını alabilir şeklinde bir yazı alırsam kıdem tazminatımı ne kadarlık bir süre için alabilirim?

  1. 2001 yılından itibaren ki hizmet süreleriniz birleştirilerek kıdem tazminatınızın tarafınıza ödeneceği görüşündeyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir