Beyaz Yakalı İşçiler Fazla Mesai Ücreti Alabilir Mi

Beyaz Yakalı İşçiler Fazla Mesai Ücreti Alabilir Mi?

[hide-this-part morelink=”Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız”]

Sorunuz:

merhaba ben 10 yıldır özel bir sektörde beyaz yaka olarak çalışıyorum üretim işletmesinde çalıştığım için sürekli mesai yapmak durumunda kalıyorum bu yaptığım mesailerimin karşılığını şirketim beyaz yaka olduğum için vermiyor bu olay bana özel değil tüm beyaz yakalı arkadaşlarıma geçerlidir ..
sorum şu özel sektörde kanunen böyle bir uygulama var mı ? eğer yok ise ne yapmalıyım maaş bordrolarımız da fazla mesailer gözükmemektedir.

Cevabımız:

Merhabalar,
Beyaz yaka çalışan olmanız fazla mesaiye hak kazanmayacağınız anlamı taşımamaktadır.Haftalık 45 saati aşan çalışmalar için 4857 sayılı İş Kanununda belirtilen esaslara göre fazla mesai ücreti almaya hak kazanırsınız.Fazla mesailer genel anlamda ücret kapsamında değerlendirilmesi sebebiyle prime esas kazançtır.Bu sebeple SGK’ya bildirilmesi ve bordroda gözükmesi gerekmektedir.Gösterilmemesi halinde sosyal haklara tecavüz nedeniyle noter kanalıyla iş sözleşmenizi 4857/24 gereğince feshedebilir ve kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.Fazla mesai ücretlerinizi talep etmek için de Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilir ve ardından alacak davası açabilirsiniz.Bu davada fazla mesai yaptığınızı kanıtlamak sizin yükümlülüğünüzdedir.Beyaz yaka işçilerin de fazla mesai ücreti alabileceğine ilişkin Yargıtay kararını bilgilerinize sunuyorum.
T.C. YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ
E. 2008/939-K. 2008/5619-T. 21.3.2008
• FAZLA ÇALIŞMA ( İşçinin İspatlamakla Yükümlü Olduğu – Bordrolarda Fazla Çalışma Bölümünün Boş Olması ya da Bordronun İmza Taşımaması Halinde İşçi Fazla Çalışma Yaptığını Her Türlü Delil İle Kanıtlayabileceği )
• KANIT YÖNTEMİ ( Fazla Çalışma Yaptığını İşçinin İspatlamakla Yükümlü Olduğu – Bordrolarda Fazla Çalışma Bölümünün Boş Olması ya da Bordronun İmza Taşımaması Halinde İşçi Fazla Çalışma Yaptığını Her Türlü Delil İle Kanıtlayabileceği )
• BORDROLAR ( İmzalı Ücret Bordrolarında Fazla Çalışma Ödendiği Anlaşılıyorsa ve İşçi İhtirazi Kayıt İleri Sürmemiş İse Daha Fazla Çalışma Yapıldığının İleri Sürülemeyeceği )
• ÜST DÜZEY YÖNETİCİ ( Bulunan İşçiye Görev ve Sorumluluğun Gerektirdiği Ücretin Ödenmesi Durumunda Ayrıca Fazla Çalışma Ücretine Hak Kazanılmasının)
[/hide-this-part]

“Beyaz Yakalı İşçiler Fazla Mesai Ücreti Alabilir Mi?” üzerine 7 düşünce

 1. merhaba;
  Özel bir şirkette beyaz yaka olarak çalışıyorum son bir yılda 350 saat fazla mesai 7 pazar çalışmam var bunların parasını alma hakkım var mı ?

  1. İşveren vekili değilseniz ve çalışma saatlerinizi kendiniz belirlemiyorsanız fazla mesai ücreti alabilirsiniz.


  2. ibrahim:

   merhaba;
   Özel bir şirkette beyaz yaka olarak çalışıyorum son bir yılda 350 saat fazla mesai 7 pazar çalışmam var bunların parasını alma hakkım var mı ?

 2. beyaz yakalılar haftalık kaç saat çalışmak zroundadırlar ve mavi ykalılar ile arasında çalışma saat farkı varmıdır

 3. merhabalar
  çalıştığım firmada İnsan Kaynakları Uzmanı olarak görev almaktayım.
  bu hafta maaş hesaplaması yapacağım. takıldığım nokta şu ;
  yemek ve yol yardımı alan personellerin yemek yada yol yardımlarını net mi brüt üzerinden mi yatırsam.
  cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Yemek parası iş sözleşmesinde belirlenen şekilde ödenmelidir.İşçinin eline geçecek olan net ücrettir.Net ödemeler tahakkuk işleminde brütleştirilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir