Posts tagged iş kanunu 25.madde

İşverene Küfür Ettiğim Gerekçesiyle İşten Çıkartıldım

İşverene Küfür Ettiğim Gerekçesiyle İşten Çıkartıldım

4
İŞ KANUNU 25. MADDE B VE D FIKRASINDAN ÇIKIŞIM VERİLDİ. NE YAPMAM GEREKİYOR. KONU: ŞİRKETTE GÜVENLİK VE İDARİ İŞLER YÖNETMENİ OLARAK 27.07.2012 TARİHİNDE İŞE BAŞLADIM. 1 GÜVENLİK PERSONELİNİN İSTİFA EDERKEN İSTİFA DİLEKÇESİNE BENİM YÖNETİCİLERİME KÜFÜR ETTİĞİMİ BEYAN ETTİĞİNDEN SAVUNMAM ALINARAK AYNI GÜN 14.12.2012 TARİHİNDE ÇIKIŞIM VERİLDİ.HİÇ BİR YÖNETİCİME KÜFÜR ETMEDİĞİMİ BEYAN ETSEM DE KAALE ALINMADI.
İşe Geç Kalan İşçi Kıdem Tazminatsız Çıkartılabilir Mi

İşe Geç Kalan İşçi Kıdem Tazminatsız Çıkartılabilir Mi?

0
Merhaba..Özel bi şirkette bir buçuk yıl çalıştım.Haziran ayında sabah işe geç geldim diye işten çıkarıldım.(geç kalmadım aslında anlaştıgımız saat içinde iş yerindeydım)Bir buçuk aylık maaş alacagım,kullanmadıgım senelik izin gunlerimin ücreti kıdem ve ihbar tazminatımı vermediler.işsizlik maaşımdan da yararlanamadım.Hiç bir seye imza atmadım.Altı aydır oyalıyorlar anladımki vermicekler hakkımı.Bende dava acmaya karar verdım.Ama önce ihbar göndermem gerekliymiş sanırım herkes bişey söyluyo kafam cok karışık.Hakkımı sonuna kadar arıcam.Rica etsem yardımcı olabilirmisiniz.Nasıl bir yol izlemeliyim.Şimdiden teşekkür ederim..
Site Görevlisinin İki Gün İşe Gelmemesi

Site Görevlisinin İki Gün İşe Gelmemesi

0
58 konutun bulunduğu bir sitede yöneticiyim. ll yıldır bir adet site görevlisi çalıştırmaktayız.Kendisi ile sözleşme yapmıştım.Sözleşmeyi pratik olarak sitede yapması gereken işleri saydım.Yıllık izine çıktı 16 Kasım 2012 tarihinde görevinin başında olması gerekirken 2 gün geçti hala dönmedi.Ne yapmam gerekir.Bu konuda beni bilgilendirirseniz şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.
İşveren Beni Kıdem Tazminatsız Çıkartabilir Mi

İşveren Beni Kıdem Tazminatsız Çıkartabilir Mi?

2
işveren benden sonra benden alt kademedeki bir işçiden önce beni askıya alabilir mi : dün akşam işveren bana yarın dan itibaren yıllık iznini kullan da senden kurtulalım dedi: haklarımı ödemesi gerekirmi : ödememesi halinde birde bir buçuk yıldır aynı işyerinde çalışıyorum tazminatımı alarak ayrılabilmem için ne yapmalıyım?(Muhammet S.)
Asılsız Beyanda Bulunmam Nedeniyle İşten Çıkartıldım

Asılsız Beyanda Bulunmam Nedeniyle İşten Çıkartıldım

2
Bir firmada 2 yıl boyunca beyaz yakalı olarak çalıştım ve çalıştığım sürelerde mesailere kaldım ama ücret bordrosuna hiçbir mesai ücretim yansıtılmadı sadece bana şahitlik edecek kişiler bulunmakta. Mesai ücreti verilecek diye tekrar bırakıldım ve yine verilmedi bende noterden fazla çalışma mesai ücretlerimi istemek için firmaya ihtar çektim buna karşılık firma noterden çektiğim ihtarı asılsız beyanda bulunduğum için iş kanunun 25/2 maddesine istinaden iş akdimin feshi bildiriminde bulundu
Sağlık Problemlerim Nedeniyle İşten Çıkartılıyorum

Sağlık Problemlerim Nedeniyle İşten Çıkartılıyorum

4
çalışmakta olduğum işyerinde hayat maluliyet sigortamız var. bel fıtığım için %7, boyun fıtığım için & sağlık kurulundan işgöermezlik belgesi alarak bu hayat sigortasından bir miktar para aldım. fakat işyerim bu belgelerimi araştırıp (gerekli doktorlardan)bel ve boyun fıtığından hangi işleri yapıp yapamayacağıma dair rapor hazırlatıp işten çıkarma hazırlığı yapıyor
mersin iş ilanları
Go to Top