Konuyla ilgili yazıyı okumak için tıklayınız »

Sorunuz:

1 temmuzda yürürlüğe gireceği söylenen kıdem tazminatı fonu yasası hakkında bir bilgi rica edeceğim.Ben 11 yıldır aynı şirkette çalışıyorum.Ekim ayında da evleneceğim. Evlendikten sonra evlilik nedeni ile ayrılmak istersem yasa yürürlüğe girmiş bile olsa şirketteki tazminatımı talep edebilecekmiyim? 2001 yılında işe başladım.Evlilik nedeni ile ayrılamayacağımız söyleniyor ancak ben 2001 yılındaki kanuna mı tabi olacağım..
teşekkürler

Cevabımız:

Öncelikle şu karışıklığı düzeltmek istiyorum.1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan yasa Yeni Borçlar Kanunudur.Yeni Kıdem Tazminatı Fonunun ne zaman yasalaşacağı henüz belirlenmemiştir.Evlendikten sonra 1 yıl içerisinde iş yerinizden kıdem tazminatı alarak ayrılabilirsiniz.Bunun için ayrılma dilekçenize 1475 sayılı kanunun 14.maddesine dayanarak ayrıldığınızı belirtmeniz kıdem tazminatı alarak ayrılmanıza yeterli olacaktır.Ayrıca kanunun size tanıdığı başka bir hak da ihbar süresine uyma zorunluluğunuzun bulunmamasıdır.Yani dilekçenizi verdiğiniz gün kıdem tazminatınızı alarak iş ile olan tüm bağlantınızı kesebilirsiniz.Dilekçenin işleme alınması ile ilgili de bir endişeniz olursa,ayrılma dilekçenizi noter yoluyla göndermenizi öneririm.Eğer ki siz evlenmeden önce yeni kıdem tazminatı fonu yasalaşırsa ne olacağı konusu şu an hala belirsizliğini koruyor.Ancak söylenen şu ki eski dönük hakların hiç bir şekilde yok olmayacağı yönündedir.Bu sebeple emin olmamakla birlikte yeni kıdem tazminatı fonu tasarısı siz evlenene kadar yasalaşsa bile yine evlilik sebebiyle işten kıdem tazminatı alarak ayrılabileceğinizi düşünmekteyim.

Düzeltme:

Yeni kıdem tazminatı fonu yürürlüğe girerse kıdem tazminatı sadece 3 hallerde alınabilecektir.Bu sebeple evlilik,askerlik sebebiyle işçinin işten çıkışlarında işçiye kıdem tazminatı ödenmeyecektir.Bununla ilgili detaylı incelemeyi http://ishukukum.org/yeni-kidem-tazminati-fonunun-isci-isveren-acisindan-olumlu-ve-olumsuz-yonleri-nelerdir/ adresinden yapabilirsiniz.